0

Kalp sağlığı için yoga

Yoga Kalp Krizi Riskini Azaltıyor

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin son araştırmalarına göre; haftada en az 3 kere yoga ve meditasyon egzersizleri yapan kişilerin azalan kan basıncı ve nabız atışlarına paralel olarak kalp krizi geçirme riskleri de azalıyor.
Gönüllülerin katılımıyla, 6 haftalık bir yoga-meditasyon programı doğrultusunda yapılan araştırmalar; yoganın hem sağlıklı hem de kalp hastalığı tanısı konulmuş hastalarda damar fonksiyonlarında %17 oranında bir artış sağladığını göstermiştir. Endotelyal fonksiyon olarak da bilinen bu fonksiyon, kan akışını sağlamak amacıyla kan damarlarının kasılması ve açılması işlevidir; ve sağlıklı damar fonksiyonunun bir ölçüsüdür.

Bununla birlikte, 40 dakikalık postural yoga, 20 dakikalık derin gevşeme, 15 dakikalık yoga nefes alımı ve 15 dakikalık meditasyonu içeren yoga-meditasyon çalışmasına katılan kalp hastalarının endotelyal fonksiyonlarında gözlemlenen iyileşme %70’e yakın oldu. Endotelyal fonksiyon, ateroskleroz(damar tıkanıklığı)un önemli bir göstergesidir; çünkü hastalık ve aterosklerotik plak ilerledikçe kan damarları esnekliklerini kaybederek kasılma ve genişleme yeteneklerini kaybetmektedirler.

Yoga, koroner arter hastalığına bile yol açabilen stres ve anksiyete ile başa çıkmada yardımcı olur. Yoga yaşam tarzı haline getirilerek ve uygun bir vejetaryen diyeti ile KAH’nin ilerleme süreci yavaşlatılarak rahatsızlığı ciddi olan hastaların daha hızlı iyileşmeleri sağlanabilir.

Kalp sağlığına iyi gelecek pek çok yoga ve meditasyon pozisyonu bulunmaktadır; ve bu pozisyonlar kan dolaşımını düzenlemek ve kalp kaslarını güçlendirmek üzere tasarlanmıştır.

Savaşçı pozisyonu ve üçgen pozisyonu kardiyovasküler egzersizleri destekler ve yeterli düzeyde stratejik nefes alışverişini sağlar. Bu, günlük faaliyetleriniz için daha fazla enerji anlamına gelen vücut direncinizi arttırarak kalbinizin daha hızlı kan pompalamasına yardımcı olur. Böylelikle vücut kendini daha kısa sürede yenileyecek; hatta artık daha iyi uyumanıza bile yardımcı olacaktır.

Ağaç pozisyonu, dağ pozisyonu ve lotus pozisyonu sadece kalbi güçlendirmekle kalmayıp, esnekliğini arttırarak ileride meydana gelebilecek kas kramplarını da önleyecektir.

Çeviri : www.acemiyim.com


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0