0
Karagümrük'ün Yeni Teknik Direktörü Pirlo
Karagümrük'ün Yeni Teknik Direktörü Pirlo

Karagümrük’ün Yeni Teknik Direktörü Pirlo

İtalyanın efsanevi oyuncularından olan Andrea Pirlo TFF Süper Lig takımlarından Karagümrükspor’un yeni teknik direktörü oldu. Yıllarca Milan ve Juventus forması altında büyük başarılara imza atan italyan teknik adam flaş bir kararla ülkemizi tercih etti.

Milan ve Juventus ile sayısız başarı kazanan Andrea Pirlo, Karagümrük Spor Kulübünün yeni teknik direktörü oldu. Pirlo’nun böyle bir karar almasıyla birlikte futbolu bıraktıktan sonra çıkardığı kitabındaki Fatih Terim ile ilgili olan kısımları dikkat çekti ve tartışmaları da beraberinde getirdi.

Pirlo’nun kitabında yer verdiği bazı kısımlarında Fatih Terim ile olan kısımlar şu şekildedir;

Tercümanı nedeniyle Milan’da başarılı olmadığı ifadelerinin bulunduğu kısımda Fatih Terimin tercümanının duygusuz olduğunun ve Milan’daki başarısızlığının en büyük sebeplerinden birinin olduğunu vurgulamıştır.

Fatih Terim’in iyi bir hoca olduğunu ancak tercüme eksikliğinden dolayı futbolculara taktiksel anlatımlarının futbolculara geçmediğini ve Fatih Terim’in başlıca başarısız olmasının nedeninin bundan olduğunu kitabında kaleme almıştır.

Aslında kitabında tercümanı için bir kısmı ayırdığını söyleyebiliriz. Tercümanın Fatih Terim’in görevi boyunca adeta gölgesi gibi olduğundan bahseden Pirlo, Fatih Terimin 5 dakikalık konuşmasını tercümanı tarafından 5 saniye içinde duygusuz şekilde futbolculara aktardığını dile getirmiştir.

Tercümanın tavsiyesi üzerinde Fatih Terim’in medya ile olan ilişkisinin koparmasını ön ayak olduğundan bahsedilen kitapta bu durumun Türk teknik adamın sonunu getirdiğini söylemiştir.

Hatta medya ile ilişkinin kesilmesinin büyük bir olay olduğundan bahseden pirlo A.C Milan’da iletişimin her şeyden önemli olduğunu ve tamamiyle iletişim üzerine kurulmuş bir kulüp olarak bahsetmiştir.

Maçlarda önce Fatih Terim’in tahtanın önünde dakikalarca taktik anlattığını vurgulayan Pirlo, Maçlardan önce kendiyle özel konuştuğundan bahsedip şöyle devam etmiştir, Bu maçı taraftarlar için kazanılmasından ve toplarının tamamının kendisinde buluşmasından bahsetmiştir ancak tercümanın bu olayı tamamiyle farklı anlattığını ifade etmiştir.

Fatih Terim’in maç öncesi yaptığı taktiklerden bahseden Pirlo, Tahtaya 11 daire çizmesinin etkisinde kalan kaldığından bahseden Pirlo, dairelerin taktik sırasında karıştığından ve tahtanın tamamen karalandıktan sonra futbolcuların tahtadaki taktikten bir anlam çıkaramadığından bahsetmiştir. Taktik tahtasının karmaşık bir hal aldığını ve sadece kalecinin kendi pozisyonundan emin olabildiğini belirtmiştir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0