0

Kaygı bozukluğu diğer adıyla anksiyete, kendisini belli düşüncelere saplantılı olma, başka şeyler düşünememeyle belli etmektedir. Hep aynı düşüncelere saplanıp kalma ve onlardan kurtulamayacağını düşünme korkusu, kişide beyninin susmayacağı, sürekli o düşünceleri kafasında duyacağı hissi bırakan bir psikolojik rahatsızlık olarak adlandırılmaktadır.

Nasıl Başa Çıkılabilir?

Duygularımızı, düşüncelerimizi düzenlemenin ve kafamızı boşaltıp toparlamanın en etkili ve kolay yollarından birisi yazı yazmaktır. Kaygılarınızı, stresinizi yazıya dökerek zihninizi boşaltabilir ve rahatlayabilirsiniz. Ayrıca kaygılı düşünceler içinde boğulduğunuzu hissetiğiniz zamanlarda; spor gibi fiziksel aktiviteler psikolojik sağlığımız için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biridir. Çünkü, egzersiz beynimizde endorfin salgısını arttırarak kendimizi daha mutlu, daha sakin ve daha az stresli hissetmemizi sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra kaygılarınızı planlayabilir, sürelerini kontrol altına alabilrsiniz. Kaygı durumunuzun artmaya başladığını fark ettiğiniz anda bu düşünceleri kaygılanmak için ayırdığınız zaman diliminde yaşayacağınızı ancak şu anda yapmanız gereken işe odaklanmanız gerektiğini kendinize hatırlatmanız, kaygılarınızın kontrol altına almış olabilirsiniz.

Psikolojik sorunlarına bağlı oluşan ve temelinde beynimizi yoran düşüncelere dayanan kaygı bozukluğu için kendinizi oyalamanın bir yolunu bulmalısınız. Örneğin; beyninizi bu olumsuz düşüncelerle yormak yerine, arkadaşlarınızla konuşabilir, sizi rahatlatacak müzikler dinleyebilir, sitresten kurtulmanızı sağlayacak komik videolar izleyebilirsiniz.

Sonrasında ise önemli olan, kaygılarınız karşısında elinizden bir şey gelip gelmediğine karar vermeniz gerekmektedir. Aldığınız kararlar doğrultusunda hayatınızı şekillendirebilir, yaşadığınız bu psikolojik buhramın içinden ancak bu şekilde kurtulabilirsiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0