0

Kayıp Nazi Altınları Bulundu

1. Dünya Savaşı acı kayıplar, işgaller ile dünya tarihinin en trajik dönemiydi. Nazi Almanya’sı ise o dönemin en sert ülkelerinden biriydi. Bunun en büyük nedeni  Hitler yönetiminin  Alman üstünlüğünü dünyaya kabul ettirme çabası içine girmesiydi. Hitlerin hazin sonu ile 2. Dünya Savaşı seyir değiştirdi. Savaşın üstünden uzun yıllar geçmiş olsa da hala merak konusu olmaya devam ediyor.

  Kayıp Nazi altınları 70 yıla aşkındır hazine avcıları tarafından aranıyordu. Sonunda Polonya’nın Minkowskie köyünde  eski bir sarayın bahçesinde gömülü olarak bulundu. Savaş sırasında SS askerleri bu sarayı bir karargah olarak kullanıyordu.

Mücevherlerin  Değeri Dudak Uçuklatıyor:

Hitler döneminden kalan 10 ton altının saklandığı tespit edildi. Ayrıca zengin ailelerinin Nazilere emanet olarak verdiği değerli mücevher ve altınların 18 ton olduğu tespit edildi. 

Hazine Ne Zaman Gün Yüzüne Çıkacak:

 Araştırmalar yapan Alman ve Polonyalı  Silezya Köprüsü çalışanları  yoğun tempolarına devam ediyor. Yapılan açıklamaya göre 2 ülke güç birliği yapacak ve 1 Eylülde kazı çalışmalarına başlayacak.

Bununla birlikte altınların yerin 3 metre altında, 1,5 metrelik çelik bir sandığın içinde olduğu saptandı. Halihazırda mücevherlerin  500 milyon Euro’ya geldiği düşünülüyor. 

 14 hektarlık alana yapılacak olan kazı çalışmaları için nihayet izin alındı. Etraflıca yapılacak olan kazı çalışmasının başlayacağı güne kadar görevliler jeo-radar sistemleriyle keşifler düzenliyor. Bu sayede ganimetlerin yeri kolayca bulunabiliyor

Gömülen Hazineler ile Ne Yapılması Planlanıyordu?

Bulunan askeri belgeler nedeniyle Dönemin SS’in şefi Haimler’in 4. Reich’ı  kurma girişimlerinin var olduğu gözlemlendi. 

Sonuç olarak  tek keşfedilen hazinenin bunlar olmadığı kesin gözüyle bakılıyor. Öyle ya da böyle askeri haritaların geriye kalan kayıp Nazi altınlarını bulmada yol gösterici olacağı çok açık.

1 Eylülden sonra ortaya çıkacak olan tablo ise şimdilik gizem konusu olmaya devam ediyor.

Diğer Hazineler Nerelerde Olabilir?

Hitler işgal ettiği  birçok ülkeden çeşitli ganimetler elde ederek saklamaya başlamıştı.

 Ayrıntılı olarak yapılan araştırmalara göre ise bu ganimetler işgal edilen toprakların dört bir yanında saklanmış durumda.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
tugba