0

Kazakistan’da Neler Oluyor? Çatışmalar Neden – Nasıl Başladı?

Kazakistan halk ayaklanmasından sonra çatışma haberiyle gündeme gelmeye başladı. Kazakistan’da akaryakıt fiyatlarına yapılan zammın ardından birçok kentte halk tarafından protestolar başlamıştı.

İlk olarak Taldikorgan kentinde başlayan protestolar kısa zaman içerisinde ülke geneline yayıldı. Ülkenin ilk Cumhurbaşkanı olan Nursultan Nazarbayev’in heykelini toplu şekilde halatlar beraber yıkmışlardı.

Eylemlerin durdurulamaması ve gittikçe daha kötü sonuçlara yol açacağı düşünülerek Cumhurbaşkanı Tokayev’in çağrısı üzerine Rusya liderliğindeki barış gücünden yardım istedi.

Çatışmalar Neden ve Nasıl Başladı ?

Kazakistan’da akaryakıt fiyatlarına zamdan sonra protestolar büyüyerek ilerliyor. Kazakistan hükümeti tarafından petrol gazına yapılan zamdan sonra sokaklara dökülerek bir nevi isyan olarak nitelendirilecek durumlar ortaya koydular.

Protestocular tarafından oldukça zor zamanlar yaşanıyor. Hükümete ait binaların ateşe verilmesi ve hemen hemen bir kaos ortamının oluşmasından sonra hükümet tarafından ülke genelinde OHAL ilan edildi.

Kazakistan’da neler oluyor?

Protestolar Nasıl Başladı ? 

31 Aralık’ta litre fiyatı olarak 60 Tenge olarak satış yapılan LPG gazında, 1 Ocak 2022’de gelen zam ile 120 Tenge olmuştu. LPG’ye yapılan %100’lük zam sonrası Hazar kıyısında yer alan petrol ve gaz üretimi merkezi olan Aktau da halkı sokağa döktü.

Kazakistanın en büyük şehri olan Almatı, başkent Nursultan, Karaganda, Çimkent, Kökteşav, Beynau şehirlerine de yayılan protestolar halkın daha da çok sokağa çıkmasından sonra durdurulamaz hale geldi.

8 Kişi Öldü , Yüzlerce Yaralı Var

Kazakistan İçişleri Bakanlığının açıkladığı rakamlara göre protestolar esnasında 8 polis memuru ve Ulusal Muhafız askeri hayatını kaybetti. Genel toplamda 317 kişinin yaralandığı açıklandı.

Protestocular Havalimanında Kontrolü Ele Geçirdi

Protestocular ülkenin önemli yerlerini ele geçirmeye başladı. TAV tarafından işletilen Almatı Havalimanına sıçradı.

Havalimanına giren ve taşkınlık çıkaran protestocular düzenlenen seferlerin iptal olmasına neden oldu. Alınan bilgilere göre havalimanında arbedeler esnasında iki Kazakistan askerinin öldüğü aktarıldı.

Türk Hava Yolları Çalışanları Mahsur Kaldı

Havalimanının göstericiler tarafından ele geçirilmesinden sonra Kazakistan’a uçuş seferleri düzenleyen Türk Hava Yolları çalışanları mahsur kaldı. Şehir ve otellerde mahsur kalan Türk vatandaşları için Dış İşleri başkanlığı tarafından çalışmalar başladı.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0