0

Kırışıklık Nedir?

Yaşlanmanın belirtisi olan kırışıklık vücutta kolajenin azalması ile kendini göstermeye başlar. Kırışıklıkların en belirgin olduğu yerler; göz çevresi, alın, dudak ve boyun bölgesidir. Kırışıklık genellikle cildin zamanla sertlik ve elastikiyet kaybından kaynaklanan oyuklar, çizgiler veya ciltteki buruşukluklar olarak adlandırılır.

Kırışıklığa Neden Olan Etmenler Nelerdir?

Neden olan etmenleri iç ve dış faktörler olarak ikiye ayırmak mümkündür. İç faktörlerden örnek verilmek gerekirse; İyi çalışmayan metabolizma, hücre yenilenmesinin yavaşlaması, bilinçsiz yapılan rejimler, detox, ani kilo kaybı, hormonlu gıdalar, mimik çizgileri, az su içimi ve stres olarak nitelendirebiliriz. Dış faktörler ise; güneş ışınları, sahne ışıkları, parlak ışıklar, hava şartları, çevresel kirlenme ve oksijen azlığından meydana gelen cilt kuruması olarak nitelendirilir.

Erken Kırışıklık Önlenebilir!

Her zaman olduğu üzere beslenmemize dikkat edip, özen göstermemiz gerekmektedir. Bunun yanı sıra bol su içmeli ve cildimizin temizliğine önem vermeliyiz. Ne ıslak ne de kuru kalmasına maruz  bırakmayarak, nemli kalmasını sağlamalıyız. Ayrıca dinlenmeyi ve uyku saatimizi dengelemeyi unutmayalım. Çünkü yorgunluk ve uykusuzluk erken kırışıklanmanın en büyük etkeni olarak gösterilmektedir.

Bu uygulamaları yaşantımızın bir parçası halinde değil bir bütün haline getirebiliyorsak, sağlıklı bir cilt, sağlıklı bir yaşamı da beraberinde getirebilir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0