0

Mevsim geçişleri, zaman zaman duygusal sendromlar yaşamamıza sebep olmaktadır. Bu sendromlar bazen iyi sonuçlar bazen de kötü sonuçlar doğurmaktadır. Ne yazık ki bahardan kış mevsimine geçişte duygusal bir depresiflik sarmaktadır.
Bu depresifliğe kapılmamak için neler yapmalıyız?

Gün ışığından mümkün olabildiğince faydalanmamız gerekir. Eve kapanmak daha da depresif haline girmemiz neden olmaktadır. En azından günde yarım saat bile olsa dışarı çıkıp hava almamız ruhen ve bedensel anlamda rahatlatacaktır. Çalıştığınız ve yaşadığınız yerin mümkün olduğunca çok ışık alması ve havalandırılmasını sağlamanız gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda gün içerisinde loş ışıkta durmak hormon dengesini olumsuz etkileyerek , duygularımızın da depresifleşmesine neden olmaktadır.

Düzenli egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz. Çünkü egzersizler olumlu duyguları desteklerken, stresle daha kolay baş etmemizi, özgüvenimizin artmasını sağlamaktadır. Özgüven duygusu işin içine girince kendinizi mutsuz hissetmenizi sağlayacak etkenler ortadan kalkacaktır.

Bunun yanı sıra sosyalleşmeyi sakın ihmal etmeyin. Kendinizi iyi hissedecek hobilerinize vakit ayırmanız gerekmektedir. Arkadaşlarınızla, ailenizle kısa da olsa vakit geçirmeniz sizi her zaman iyi hissettirecek. Unutmayın iletişim kurabildiğiniz sürece kendiniz yalnız hissetmeniz mümkün değildir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0