0

Kalk ve yap. Kişisel ataleti yenmek aslında bu kadar kolay. Esas problem atalet sahibi olduğunuzu bildiğiniz halde hiçbir şey yapmamak. Ataleti yenmek için en gerekli şey ertelemeden hareket etmek. Hem de bir an önce. Yazımızda atalet nedir, ataletin özellikleri, psikolojik atalet, fizyolojik atalet, ataletli insanın özellikleri, ataleti yenmek için ne yapılmalı sorularına yanıt bulacaksınız. Bu yazımızı okumayı ertelemezseniz ataleti yenmek için güçlü bir adım atmış olacaksınız.

Atalet Nedir?

Atalet, bir insanın yapması gereken bir işi yapmamasıdır. Ne yapacağını bildiği, yapmazsa ne gibi sonuçlarla karşılaşacağının farkında olduğu halde harekete geçmeyen insan ataletlidir. Var olan potansiyelini ve yeteneklerini kullanmayan insan atalet içinde yaşamaktadır.

Ataletin Özellikleri

1. Hiçbir atalet sonsuza kadar sürmez.
2. Her ataletli kendini ataletten kurtaracak gücü kendinde taşır.
3. Hayatın bir boyutundaki aşırı hareketlilik diğer alanlarda atalete yol açacaktır.
4. Ataletli olunduğu için yapılmayan şeyler birikip büyüyerek kişinin karşısına büyük bir problem olarak dikilir.
5. İnsanları tecrübeleri değil o tecrübelerini yorumlama şekli atalete iter.

Psikolojik Atalet ve Fizyolojik Atalet

İnsanı sinsice ele geçiren bu eylemsizlik hali iki şekilde görülür: Psikolojik atalet ve fizyolojik atalet. Psikolojik atalet, birçok psikolojik etkene bağlı olarak ortaya çıkar ve depresif ruh halini arttırır. Fizyolojik atalet ise beden hareketlerinin yavaşlığıdır. Bu iki atalet biçimi bir döngü biçiminde devam eder. Amaçsızlık, mükemmeliyetçilik, parasızlık, inat, direnç, öğrenilmiş çaresizlik, iç çatışmalar, doğru öncelik belirleyememe, olumsuz duygu ve düşünceler psiko-fizyolojik olarak ataleti etkiler.

Ataletli İnsanın Özellikleri

1. Sürekli işlerini erteleme
2. Tembellik
3. Yılgınlık
4. Miskinlik
5. Bezginlik
6. Sevksizlik

Ataleti Yenmek İçin Ne Yapılmalı?

Ataleti yaratan kişinin kendi olduğu için bu durumdan kurtulacak da yine kendidir. Ataletin çözümünü kendi dışında arayanlar, sorunun çözümünü ertelemekten başka bir şey yapmazlar. Kişi kendini atalet halinde yakaladığı anda iradesiyle kendini zorlamalı ve harekete geçmelidir. Kişiyi sınırlayan, elinden geleni yapmasını engelleyen inanç ve düşüncelerden kurtulmalıdır. Kendine ilham verecek hedeflerle kendi hedefine doğru yol almalıdır. Önemli olan nokta harekete geçilmediği için ataletli olunduğunun bilinmesidir. Unutulmamalıdır ki başarısızlık korkusuyla harekete geçmeyen, öz güven yetersizliği olan kişiler kaybetmeye mahkumdur.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye