0

Kişisel gelişim, rutinden farklı olarak kişinin bilinçli olarak yaptığı, kendisini daha iyiye götürmek için gerçekleştirdiği pozitif çabalanın sonucu gerçekleşen değişimdir. Ayrıca kişisel gelişim isteği insanın şuanki hal ve durumunu yeterli bulmaması ya da daha iyisini olabileceğini düşünmesi, hissetmesi ve istemesiyle başlamaktadır.

  1. İlk olarak kendinizi tanımalısınız!

İyi bir hayat yaşamak konusunda en iyi düşüncelerinizi nasıl oluşturursunuz?

Doğru şeyleri yaptığınızı düşünüyor musunuz?

Kendiniz ile barışık mısınız?

Olmak istediğiniz yerde misiniz?

Nerede olmak isterdiniz? Neden?

Kalbinizi paylaşacak birini buldunuz mu?

Bu yüzden sık sık kendinizi sorgulamalısınız. Çünkü; kendiniz için hep daha iyisini istemeli ve ona göre yol çizmeye çalışmanız kişisel gelişiminiz için ilk adımınız olacaktır.

2. Büyük düşünün!

Hayal kurmak gerçeğe sizi yaklaştıracak, düşüncelerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. Düşüncelerinizin büyüklüğü, hayallerinize kavuşmasını sağlayacak ve planlarınızın stratejisini belirlemesinde büyük katkı sağlayacaktır.

3. Doğru Söyleyin, yalandan uzak durun!

Kendinize ve başkalarınıza her daim en doğruyu söylemeli, kandırmamalısınız. Dürüstlük karakterinizin oluşmasında ve kendiniz geliştirmenizde en yakın arkadaşınız olacaktır.

4. Ruhunuzu güzelleştirin!

Olumsuz düşüncelerden uzak durmalı, başka bir pencereden bakabilmelisiniz. Olumlu düşüncelerle zihninizi meşgul ederseniz, kendiniz ve bir başkası için,  hep en iyisini düşünebilirsiniz. Ruhunuzun güzelleşmesine engel olmayın, hayatınızın daha rahat ve keyifli olabileceğine emin olabilirsiniz.

5. Dostlarınızla gelişin!

İyi ve kötü gününüzde yanında olduğunuz ve yanınızda olabilecek dostlar biriktirmeli ve geşmekte olan dünyada düzeninizi kurmalısınız. Eksiklerinizi tamamlamalı, bilgi alışverişi sağlayarak kişisel gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz.

6. Zayıf yönlerinizi bilin ve güçlendirin!

Hayata karşı bir duruşunuz olmalı. Ne yaşanırsa yaşansın her daim güçlü kalabilmeyi başarmak çok önemlidir. Ne kadar güçlü durmaya çalışırsak her birimizin içinde beslediği bir zayıf yönü vardır. Bu yönünüzün üstünü kapatmalı tam aksine üstüne giderek güçlendirmelisiniz. Korkularınızla yüzleşmek her daim size iyi gelecektir.

7. Geçmişe takılmayın ama ders alın!

Ne geçmişte yaşamaya ne de geleceği yazmakla kendinizi yormamalı, bugünüzün kıymetini bilmelisiniz. Geçmişte takılı kalmanız geleceğe olan inancınızı kaybetmenize neden olabilir. Bu yüzden takılıp kalmak yerine, hatırlamayı tercih etmelisiniz. Hatırlamasınız ki dersinizi çıkartabilmeli, bugünüzü yön verebilmelisiniz.

8. Zamanızın kıymetini bilin!

Her anınız özeldir. Bunu sakın unutmayın. Tek bir gün gibi yaşamalı, kaçmamalısınız. Boşa zaman harcamak yerine sizin için önemli olan bu zamanı değerli geçimelisiniz.

9. Farklı diller öğrenin!
Farklı diller demek, farklı düşünme biçimleri, farklı kültürler ve farklı inanışlar demektir. Her dil onu ortaya çıkaran bir medeniyetin göstergesidir. Böylesine farklı bir uğraş sizde ciddi anlamda değişimlere yol açacaktır. Vizyonunuz daha da parlayacaktır.

10.Alışkanlıklarınızdan kurtulmalısınız!

 Hedeflerinize ulaşmamızı engellemesi muhtemel kötü davranışlardan uzak durmalıyız.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0