0

Bulunulan ortamın fazla sıcak ya da soğuk olması sağlıktan çalışma hayatına kadar birçok konuyu olumsuz yönde etkiliyor. Günümüzün teknolojisi ile bu durum klimalar sayesinde dengeleniyor ve insanların hayatlarını konforlu şekilde sürdürecekleri alanlar sağlanıyor. Yazın serinlemek, kışın ısınmak amacıyla dünyada milyonlarca insan tarafından tercih edilen klimalar, kapalı alanlar için bir zorunluluk haline geldi. Yazımızda klima alırken nelere dikkat dikkat etmeli, hangi klimayı almalı gibi sorulara yanıt bulacaksınız.

Klima Alırken Dikkat Edilecekler

1. BTU yani Klima Kapasite Hesabı

Klima satın almadan önce ilk yapmanız gereken şey kaç BTU klima almanız gerektiğini bulmaktır. Klima hesabı adı verilen bu yöntemde oda metrekaresini 2,2’ye bölüp 1000 ile çarpmalısınız. Çıkan sonuç odanız için gerekli olan soğutma ihtiyacıdır.

2. Klima Tipi

Klimalar üç tipe ayrılır: Salon tipi, duvar tipi ve portatif. Hangi klima tipini seçmeniz gerektiğini klimayı hangi alanda kullanacağınız belirleyecektir.

Duvar Tipi Klima

Split klima ya da ev tipi klima olarak da bilinir. Bu tip klimalar kullanılacağı alanın yüzeyine monte edilen iç kısım ve alan dışına, açık havaya kurulumu yapılan dış kısım olarak iki bölümden oluşur.

Salon Tipi Klima

Boyut açısından en büyük klima olan bu tip klimalar aynı duvar tipi klimalar gibi iç ve dış ünite olarak iki kısımdan oluşur. İç kısmın dik ve sabit durması salon tipi klimanın en önemli özelliğidir. Bu tip klimalar iş yerine uygundur.

Mobil Klima

Taşınabilir klima çeşididir. Dış ünitesi bulunmaz.

3. Enerji Tüketimi

Klima satın alırken en çok yorulacağınız konulardan biri de elektrik tüketim değerlerini öğrenmektir. Markaların bu değerlerinin yer aldığı broşürleri alın ve aralarında kıyaslayın. Enerji düzeyinde soğutma için A+ ısıtma için ise A’dan düşük klima almanız tavsiye edilmez.

4. Ses Seviyesi

Klima kullanımı sırasında en önemli noktalardan biri desibel seviyesidir. 9 ve 12’likler için 19-25 desibel, 18 ve 24’lükler için 25-35 desibel normaldir. Bu seviyelerin üzeri klima çalışırken çevreye rahatsızlık verebilir.

5. Düz Klima mı Inverter Klima mı?

Klimalar düz ve inverter motorlu olarak ikiye ayrılır. Sadece soğutma amacıyla klima satın alacaksanız hangi tipi tercih edeceğiniz önemli değildir. Fakat klima uzun süreli çalışacak ise Inverter olması gereklidir. Inverter motor ne kadar uzun süreli çalışırsa o kadar az elektrik yakar.

6. Filtre, Hava Temizliği, Koku

Klimaların filtresi 15 günde bir temizlenmelidir. Bu nedenle pratik takıp çıkarılabilen, kolay temizlenebilen filtre modelleri seçilmelidir. Bunun yanı sıra astım, bronşit gibi hastalıklara sahip kişilerin ekstra filtreli modelleri tercih etmesi gerekir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye