0

Özellikle de kadınların mustarip olduğu koltuk altı kararması sorunu, yaş ilerledikçe daha da ciddi bir hale gelmektedir. Bariz bir şekilde kendini belli eden koyu renk lekeler kolsuz kıyafet ve mayo giymeyi imkansız hale getirir. Oysaki hem tıbbi çözümler hem de evde hazırlayabileceğiniz kolay tarifler ile sorundan kurtulmanız mümkündür.

 

Evde Koyu Koltuk Altları İçin Çözümler

Her evde bulunan malzemelerle koltuk altlarınıza uzun süredir yerleşmiş olan ve sizi mutsuz eden karartılardan kurtulabilirsiniz. Dolabınızdaki meyve ve sebzelerde bulunan bileşenler cilt rengini açmaya yardımcı olur. Özellikle de anti bakteriyel, antiseptik ve asidik yapılar cildin yenilenmesinde önemli bir rol oynar.

Salatalık kullanarak sorun yaşadığınız kısımlardaki koyu renkten kolayca kurtulabilirsiniz. Bunun için rendelediğiniz, rondodan geçirdiğiniz ya da dilimlediğiniz salatalığı koyu bölgeye uygulamanız yeterlidir. Etkisini artırmak için püre haline getirdiğiniz salatalığın içine zerdeçal ve limon suyu da ekleyebilirsiniz. Yarım saat bekletip yıkamanız kafidir.

Koltuk altı kararması için en etkili çözüm belki de limon ve limon suyudur. Limonun içerisinde bulunan yüksek C vitamini ciltteki renk eşitsizliğini düzenleyerek ten rengini açar. Limonu dilimleyip koltuk altınıza koyabileceğiniz gibi yoğurt, zerdeçal ve bal ile macun hazırlayıp da sürebilirsiniz. Hazırladığınız macunun 10 dakikadan fazla kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Pek akla gelmese de patates cilt rengini açmakta bir numaradır. Patatesin içinde bulunan bileşenler sadece cilt tonunu açmakla kalmaz, aynı zamanda cildi yumuşatır.  Rendeleyerek kullanabileceğiniz gibi isterseniz dilim şeklinde ya da suyunu sıkarak da uygulama yapabilirsiniz. 10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Tıbbi Yöntemlerle Koltuk Altı Kararması Çözümü

Farkında olmadan edindiğiniz birçok alışkanlık koltuk altı kararması için bir tetikleyici olabilir. Örneğin, eğer yüksek şeker ve glüten içeren gıdalar tüketiyorsanız cilt renginizin zaman içerisinde koyulaşması daha kolaydır. Akdeniz tipi beslenme düzenine geçerek bu sorundan kurtulabilir ya da kararmaya yol açan nedenleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Doğum kontrol hapları çoğu kişide kararma gibi yan etkilere sebep olabilmektedir. Hap kullanmayı bıraktığınızda sorun da kendiliğinden geçmeye başlayacaktır. Tüylerinizi yok etmek için elektroliz gibi yöntemler tercih ediyorsanız cilt kararması için temel hazırladığınızı bilmelisiniz. Koltuk altınızdaki tüyleri bu şekilde almak ten renginin bozulmasına yol açmaktadır.

Koltuk kararması sorunu çekiyorsanız, bir dermatoloji uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0