0

Korona Virüsünden Nasıl Korunulur? Korono Virüsü Hakkında Bilinmeyenler

2020 yılının başlarında tüm dünyayı etkisi altına alan ve hızla yayılan bu virüsün yedi farklı çeşiti vardır. Bu yedi çeşit virüsten yalnızca üç tanesi’nin içinde bulunduğu  (MERS-COV, SARS-COV, COVID-19) virüslerinin solunum yolu enfeksiyonuna sebep olduğu ve büyük hasarlar doğrultusunda ölüm riski ile karşı karşıya bıraktığı bilinmektedir.

SARS-COV (Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu) virüsü ilk olarak Kasım 2002 yılında  HONG KONG da görülmüştür. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ölüm oranın %10,9 olarak açıklamıştır. Solunum yoluyla ve yakın temasla bulaşan bu virüs 8 ay içersinde 1524 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. Sars virüsü insanlara kolaylıkla bulaşabilmektedir.

MERS-COV (Orta Doğu Solunum Sendromu) İlk olarak 2012 yılında Suudi Arabistan da tespit edilmiştir. Nefes darlığı, ateş gibi belirtileriyle görülen bu virüsün bulaştığı hastaların %36’si hayatını kaybetmektedir. Mers virüsü ise insandan insana daha zor bulaşan bir virüstür.

Coronavirus (KOVİD-19)

Çin’in wuhan kentinde bir hayvan pazarından insanlara geçen ve dünya üzerinde 17 ülkeye yayılan bir virüstür. Bu virüs aslında hayvanlarda sıklıkla görülen ve mutasyona uğramadığı sürece ölümcül olmayan bir virüstür. Corona virüsüne mahzur kalan ilk hastadan alınan örneklerden virüsün damlacık,öksürme, hapşurma ve yakın temas ile bulaştığı tespit edilmiştir. Korona virüsü genç erişkinlerde genellikle soğuk algınlığı olarak hafif bir şekilde atlatılırken başka tıbbı sorunu olan insanlarda( ileri yaş, şeker, kanser, kronik akciğer, kalp ve böbrek hastalıkları gibi) ölümle sonuçlanabiliyor.

Korona Virüsü Belirtileri?

  • Ateş
  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • İshal(Daha az)
  • Bulantı ve kusmadır

KORONA VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNURUM?

Ellerinizi sık sık ve en kısa 20 saniye sabunla yıkamalısınız.

Gün içerisinde en az 20 defa ellerinizi yıkamalısınız.(Yemeklerden önce ve sonra)

Kirli ellerinizle yüzünüze ve burnunuza kesinlikle dokunmayın.

Telefon, kapı kolları gibi sıklıkla dokunulan eşyaları dezenfekte edilmelidir.

Hapşururken ağızınıza ve burnunuza kağıt peçete ile kapatınız.

Kalabalık ve havasız ortamlarda MASKE kullanmayın imhal etmeyiniz!


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0