0

Çok geç olmadan yaşadığınız stresi kontrol altına alın!

Gündelik hayatımız birçok yükümlülük, yoğun bir iş takvimi ve sürekli baskı içeriyor. Aşırı stres ve endişe hem moral düzeyimiz hem de sağlığımız üzerinde oldukça zararlı olabilir.

Buna rağmen, birçoğumuz artık çok geç olmadan bu konu hakkında bir şeyler yapmayı düşünmez.
Stresin yok edilemeyeceği doğru olsa da, bunu bir mazeret olarak kabul edemeyiz. Hayat kalitemizi yükseltmek ve sağlığımızı korumak için yaşadığımız stresle başa çıkmanın yollarını bulmalıyız.

Egzersiz
Stresten uzaklaşmak ya da etkili bir şekilde başa çıkmak için kendi başınıza yapabileceğiniz birçok şey olduğunu söyleyebiliriz. Yeterli zamanınız varsa, en iyi çözümlerden biri fiziksel egzersizdir. Endişelerinizden kurtulup güç kazanmak için, doğada yürüyüşe çıkmak, egzersiz ya da spor yapmak oldukça etkili bir yoldur.

Doğru nefes alın
Bir türlü çözüme kavuşturamadığınız zor bir görevle karşı karşıya kaldığınızda, dikkatinizi kendinize yönlendirin. Nefes alış verişinizi düşünün. Sakinleşip kafanızı toparladıktan sonra soruna başka bir açıdan bakmanız da kolaylaşacaktır. Nefesinizi birkaç saniye tutup, yavaş ve sakin bir şekilde nefes alıp vermek de yardımcı olabilir. Vücudunuz taze havayla dolarken, kısa sürede sakinleştiğinizi hissedeceksiniz.

Yolculuğa çıkın
Elinize geçen ilk fırsatta, birkaç yakın arkadaşınızla yolculuğa çıkın. Hepinizin üzerinde hemfikir olduğu bir yer ya da güzergah seçin ve yola çıkın. Bir şehri gezecekseniz, yolculuğunuzu önceden planlayın ve görmeye değer şeylerin neler olduğundan emin olun. Daha fazla zaman ve birikiminiz varsa, gündelik sorunlarınızı unutacağınız egzotik bir tatil de yapabilirsiniz. İklim değişimi ve biraz yavaşlamak sizi sakinleştirebilir ve hayatınızın zorlu mücadelelerinden uzaklaşmanızı sağlayabilir.

Sohbet edin
Yakınlarınızla paylaştığınızda sorunlarınızın o kadar da büyük ya da çözülmesi imkansız olmadığını göreceksiniz. Büyük bir baskının altında olduğunuzu hissettiğiniz zamanlarda, arkadaşlarınızla, ailenizle ya da kendinizi yakın hissettiğiniz diğerleriyle konuşmak rahatlamanızı sağlar. Böylelikle üzerinizdeki yükün hafiflediğini hissedebileceğiniz gibi, çevrenizden önemli tavsiyeler de alabilirsiniz.

İyi bir film seyredin
Uykuya dalmadan önce, koltuğunuza kurulun ve en sevdiğiniz filmi seyredin. Sizi güldürecek ve dertlerinizden uzaklaştıracak bir komedi filmi seçebilirsiniz. Bütünüyle rahatlamak istiyorsanız, iyice öykünün içine girmeye ve karakterlerin hislerini hissetmeye çalışın. Böylelikle bütün heyecanı ve rahatlamayı onlarla birlikte yaşayabilirsiniz. Yeterli zamanınız varsa, sinemaya gitmek de iyi bir tercih olabilir. Hatta iyi bir arkadaşla çok daha eğlenceli de olabilir.

Sıcak bir banyo
Yükümlülükler ve stresle yüklü yoğun, yorucu bir günün ardından, kendinizi şımartmaktan suçluluk duymanıza gerek yok. Sıcak suyla doldurduğunuz küvetinizde rahatlayabilirsiniz. Daha romantik bir atmosfer istiyorsanız, mum ve doğal yağlardan yararlanın. Birkaç dakika için her şeyi durdurun,sorunlarınızı bir kenara itin ve kendinizi bütünüyle rahat bırakın. Her anın tadını çıkarmaya bakın!

Müzikle rahatlayın
Müzik dinlemek de rahatlamanızı, dinlenmenizi ve güç kazanmanızı sağlar. Bazıları klasik müzik ya da doğadan seslerin kaydedildiği albümleri tercih ederken, bazıları da popüler müziklerle rahatlar. Farklı müzikler deneyerek sizin için en iyi olanı bulun. Ne dinlerseniz dinleyin, önemli olan bundankeyif almanız. Hatta dans edebilir, şarkıyı da söyleyebilirsiniz.

Arzularınızı gerçekleştirin
Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak şeylerden biri gizli bir arzunuzu fark etmek olabilir. Uzun zaman önce görüp çok beğendiğiniz ama satın almadığınız bir ayakkabı ya da bluzu, yalnızca kendinizi iyi hissetmek için satın almaya karar verebilirsiniz. Ya da uzun zamandır görmediğiniz yakın bir dostunuzu ne kadar özlediğinizi fark edebilir ve onu aramaya karar verebilirsiniz. Ya da belki de aradığınız şey bir masajdır. Önemli olan sizi tatmin edecek bir şey yapmanız. Elbette arzularınızı gerçekleştirirken aşırıya kaçmamanız ve kendinizi zora sokacak yeni bir durum yaratmamanız da önemli.

Hayal kurun
Başka hiçbir şey işe yaramadığında, hayaller ya da hatıralar ihtiyacınız olan gücü ve motivasyonu bulmanızı sağlayabilir. Her zaman olmak istediğiniz bir yerde olduğunuzu hayal edin. Deniz kenarına gidin, kumlara uzanın ve hayaller kurun. Ya da hayatınızda en çok eğlendiğiniz şu çılgın partiyi düşünün. Önemli olan hayallerinizden ve geçmişteki hoş hatıralarınızdan enerji ve güç bulmanız.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0