0
Kurban bayramı ne zaman?
Kurban bayramı ne zaman?

Kurban Bayramı Ne Zaman? Kurbanlık Satış Fiyatları Belli Oldu Mu?

İslam aleminin ikinci bayramı olan kurban bayramı bu yıl 9 temmuz 2022 Cumartesi günü kutlanacak. İslam’ın şartlarından olan kurban adama , kurban kesme ibadeti 4 günlük bayram sürecinde gerçekleştirilmektedir.

Kurban Bayramı’na kısa bir süre kala bu ibadeti gerçekleştirmek isteyen kişiler tarafından kurban arayışları başladı. Şehirlerarası hayvan taşımacılığının da başladığı bu günlerde artan kurban fiyatları göze çarpmaya başladı.

Ülkemizde yaşanan yüksek enflasyonun da etkisiyle kurbanlık hayvan fiyatlarında ciddi bir artışın olduğunu görmekteyiz. Kurban bayramına 1 ay gibi bir süre kalmışken günlük olarak değişen kurbanlık fiyatları sürekli güncelleniyor.

Kurban Kesim Bedeli 2022 Ne Kadar?

Diyanet işleri başkanı Erbaş tarafından açıklanan vekalet yoluyla kurban kesim bedeli yurtiçi fiyatının 2 bin 250 lira, yurt dışında ise 1800 lira olduğu açıklandı.

Büyükbaş, Küçükbaş Kurbanlıklar Ne Kadar?

Kurbanlık fiyatlarındaki durumları il il göz önüne aldığımızda geçen seneye oranla epey fiyat artışının olduğunu görmekteyiz.

Yakın zamanda açıklama yapan Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, Samsunda küçükbaş kurbanlık fiyatlarının 2,5 ve 5 bin tl arasında olduğunu, büyükbaş hayvanlarının fiyatının ise 20-25 bin arasında değiştiğini söyledi.

Açıklamalarına devam eden Erdal Doğan, samsun ve civar illerde herhangi bir kurbanlık hayvan sorunun yaşanmadığını ve bu bölgede hayvancılığın oldukça yaygın olmasından dolayı vatandaşların herhangi bir sorun yaşamayacağını açıkladı. Ancak Enflasyondan dolayı bu yıl ki fiyatlarda bir takım artışının olduğunu belirtti.

Geçen yıl Samsun’da büyükbaş hayvanın canlı kilo fiyatının 35 TL’den satıldığını görüyoruz ancak 2022 yılında yaşanan yem ve mazot fiyatlarının artışının da etkisiyle bu sene canlı hayvan etinin kilo fiyatının 60 TL’ye çıktığını görüyoruz. Fiyatların ise kurban bayramına yaklaştıkça artması beklenmektedir.

Üç Büyük İle Ait Kurbanlık Fiyatları 2022

Ankara Kurbanlık Fiyatları

Küçükbaş: 2.600 TL – 3.800 TL
Büyükbaş: 33.000 TL – 50.000 TL

İstanbul Kurbanlık Fiyatları

Küçükbaş: 2.800 TL – 4.500 TL
Büyükbaş: 34.000 TL – 50.000 TL

İzmir Kurbanlık Fiyatları

Küçükbaş: 2.700 TL – 3.600 TL
Büyükbaş: 33.000 TL – 52.000 TL


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0