0

Dondurulmuş sebze Kurutulmuş yiyeceklerin dondurulması yönteminin İnka’lardan beri kullanıldığını biliyor muydunuz? İnkalar, meyve ve sebzeleri doğrudan güneş ışığına maruz bırakarak kurutmayı öğrenmişlerdi. Daha sonra kuruttukları yiyecekleri, düşük hava basıncının olduğu yüksek yerlerde dondururlardı. İlkel bir zamanda, İnkaların, böylesine mükemmel bir gıda koruma sistemine sahip olmaları dikkat çekicidir. Konuya daha derinden bakacak olursak, sadece insanların değil, hayvanların bile yiyeceklerini, kış uykusuna yatmadan önce, doğal kar battaniyesi altında dondurma eğiliminde olduklarını görürüz. Kurutma ve dondurma işlemleri için modern metodlar çok daha ileri düzeyde olsa da, temel mantık her zaman aynıdır.
Kuru Gıdaları Dondurmanın Yararları

İşte size, gıda kaynağı olarak, dondurulmuş kuru gıdaları seçmeniz için birkaç neden

Depolama Hacminde Azalma: Taze meyve ve sebzelerde neredeyse %90 oranında su bulunmaktadır. Dolayısıyla bunlar kurutulduğu zaman, renklerinde, yapılarında, tadlarında veya besin değerlerinde herhangi bir kayıp olmaksızın, ağırlıklarının %90’ını kaybetmiş olacaklardır.

Daha Uzun Süre Muhafaza: Taze meyve ve sebze tüketmenin yerini hiçbir şeyin tutamayacağı bir gerçek. Ancak, dondurma ve kurutma yöntemleri yiyeceklerin daha uzun süre saklanmasını sağlıyor. Kurutma işlemi, bakteriler için elverişli bir ortam oluşturan nemi gıdadan tamamen uzaklaştırıyor. Benzer şekilde dondurma işlemi de meyve ve sebzelerin ısısını bir seviyede tutar. Bu iki işlemin birlikte uygulanması gıdaların çok daha uzun süre muhafaze edilmesini garantiler.

Yeniden Sulandırılabilme: Dondurulmuş ve kurutulmuş gıdaları, tekrar orijinal şekillerine döndürmek daima mümkündür. Bunun için yapmanız gereken tek şey buzlarını çözmektir. Ardından haşlayarak ve kaynatarak meyve ve sebzeleri yeniden sulandırabilirsiniz.

Daha Sağlıklı ve Lezzetli: Dondurulmuş meyve ve sebzelerin, taze hallerinden çok daha lezzetli olduğu söylenir. Bunun en basit örneği kuru olarak tükettiğimiz kayısıdır. Kuru kayısı gayet lezzetli ve sağlıklıdır.

Daha Düşük Fiyat: Dondurulmuş ve kurutulmuş yiyecekler, hacim ve ağırlıklarındaki azalmanın da etkisiyle, taze şekillerinden çok daha ucuzdur.

Yıl Boyu Tüketim: Sağlığımızı korumak için, daima tüm besin türlerini tüketmemiz gerektiğini biliriz. Dondurulmuş gıda size bu imkanı verir. Üstelik kurutularak saklanmış mevsimlik meyve ve sebzelerin yılın istediğiniz ayında yiyebilirsiniz.

Meyve ve Sebzelerin Kurutma ve Dondurma

  • Önceliğimiz olgun ve en iyi kalitedeki meyve ve sebzeleri seçmektir. Çiğ meyve ve sebzeler uzun vadede lezzetli olmayabilir. İşleme başlamadan önce gıdanın üzerinde herhangi bir mantarın büyüyüp büyümediği de kontrol edilmelidir.
  • Seçilen meyve ve sebzeler, yaklaşık 15 dakika süresince, su ve sodyum bisülfitten oluşan bir solüsyon içinde bekletilmelidir. Sonrasında solüsyondan çıkarılarak anında kurulanmalıdır. Bu işlem gıdanın doğal renk ve lezzetini korumaya yardım eder.
  • Bu adımda gıdayı yanan sülfür dumanını ile sülfüre maruz bırakın. Bu işlem gıdanın içindeki A ve C vitaminlerini muhafaza etmeye yarar.
  • Bir sonraki adımımız meyve ve sebzelerin doğranması ve dilimlenmesidir. Soyup soymamak sizin tercihinize kalmış bir seçenektir.
  • Meyve ve sebzeleri temiz bir tepsiye koyun. Hava sirkülasyonu iyi olan bir tepsi kullanmaya çalışın. Tepsiyi taşacak kadar doldurmayın.
  • Artık doğal güneş ışınlarını veya varsa dehidratör aletinizi kullanarak  meyve ve sebzeleri kurutabilirsiniz. Diğer yaygın yöntemler solar veya fırın kurutuculardır. Düzenli aralıklarla kuruma sürecini takip edin.
  • Yiyeceğin beklenen görünümünü göz önünde bulundurarak kuruma işleminin tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol edebilirsiniz. Kurutulmuş sebzeler sertleşip daha kırılgan bir şekle dönüşürken, meyveler genellikle daha esnekleşme eğilimindedirler ve sadece çekerek koparabilirsiniz.
  • Kurutma işleminin tamamlandığına emin olduktan sonra, meyve ve sebzeleri temiz ve hava geçirmeyen poşetlere doldurabilirsiniz. Gerekirse poşetleri vakumlayarak havalarını alın.
  • Son olarak doldurduğunuz paketleri buzdolabınıza yerleştirin. Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus, yıl boyunca, donmaya uygun bir ısıyı muhafaza etmektir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0