0

Lipödem Nedir?

Bacaklarda oluşan simetrik şişlikler şeklinde ortaya çıkan lipödem hastalığı çoğunlukla kadınlarda görülmektedir. Bacaklardaki yağ depolanması ergenlik çağı ve otuzlu yaşlar arasında başlamaktadır.

Lipödem rahatsızlığı bulunan kadınlarda, bacaklarındaki kalınlaşma ve şişliğin nedeninin kontrolsüz yemek yeme ve yeteri kadar egzersiz yapılmamasından ötürü kaynaklandığı belirtilmektedir.

Lipödem ağrı, hareket kısıtlılığı, günlük aktivitelerde azalma ve psikososyal stres gibi hayatımızı etkileyen sorunlara yol açtığı için herkesin dikkat etmesi gereken bir hastalık türüdür.

Lipödem genellikle obezite ya da lenfödem hastalıkları ile karıştırılmaktadır. Bu nedenle lipödem hastalığı tanısı konulan kişi sayısının gerçekte olan hasta oranının çok altındadır.

Lipödem neden ortaya çıktığı konusunda bir bilgi bulunmamaktadır. Genetik altyapı, hormonal bozukluklar, damarsal problemler ve genetik olarak gelen yağ dokusu bozuklukları gibi bazı kalıtsal rahatsızlıklar bu hastalıklara sorumlu olabilir.

Lipödemin Belirtileri

  • Bacaklarda olşan simetrik, orantsız ve ağrılı yağ depolanmaları
  • Oluşan ağrılarının hareket etmeyi kısıtlaması ve yaşam kalitesini düşürmesi.
  • Lipödemde yağ depolanması jinekoid tipde olup kalça, popo, kasıkla diz eklemi arası ve diz altı bölgede birikir.
  • Vücudun bel aşağısının diğer bölgelerine göre daha orantısız ve kalındır.
  • Ciltte oluşan küçük yumrular ve düzensizlikler bulunur.
  • Kalça ve bacaklarda oluşan aşırı yağlanma,
  • Hastalarda oluşan ortopedik sorunlar.

Lipödem Sporla Geçer Mi?

Lipödemi tedavi eden bir diyet ya da egzersiz programı bulunmuyor. Lipödem diyete dirençli bir sorun olarak bilinir. Ancak kişiye özel zararlı besinler yasaklanabilir.

Lipödem Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Lipödem, tedavi yöntemi kısıtlı olan kronik bir hastalıktır. Güncel olarak  tedavi imkanı kısıtlı olan bu hastalıkta, hastaların daha iyi hissetmesi için genel sağlık düzeyini korumak için uygulanır.

Konservatif tedavi

Egzersiz, diyet ve sağlıklı bir beslenme, psikolojik yardımlar, ortopedik destek gibi birçok yöntem hastalığın daha da ilerlemesini engelleyici etmenlerdir. Lipödem’in ilerlemesini durdurur ve daha kaliteli bir yaşam sunulabilir.

Cerrahi tedavi: 

Lipödemden tamamen kurtulmanın yolu cerrahi müdahaledir. Günümüzde en çok yaygın olan yöntem liposuction’dır.

Liposuction; Vücutta bulunan fazla yağların alınması yöntemedir. Kanül aracılığıyla yapılmaktadır. Kanülün bir ucu vakum cihazına diğer ucu ise cilt kesisi aracılığıyla yağ dokusuna yerleştirilerek  uygulanır. Ve böylece Kanül yağı emerek ortadan kaldırmaktadır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0