0

Lohusalık Döneminde Nasıl Beslenmeliyiz?

Lohusalık, doğum eylemi bittikten sonra plasenta ve zarlarının ayrılmasından sonraki 6-8 (42 gün) haftalık dönemi kapsar. Bu sürenin sonunda gebelikte meydana gelen tüm değişiklikler gebelik öncesine döner. Lohusalık döneminde anne ve bebeğin hastalıklardan korunması için özenli bir bakıma ihtiyacı bulunmaktadır.

Lohusalık döneminde anne ve bebeğin sağlığı açısından oldukça önemli bir durumdur. Anne tarafından tüketilen besinlerin anne sütünü oluşumundaki etkisini göz önüne alırsak bu dönemdeki annelerin dikkatli olması gereken ve düzenli beslenmesi gerekmektedir.

Bebeklerin ilk altı ay anne sütü ile beslenmesi oldukça önemlidir. Bu yüzden anne besin değeri yüksek gıdaları tercih etmeli ve tükettiği besinlerin bebek için yan etkisi oluşturmayacağına emin olmalıdır.

Bebeğin sağlığını etkilemesi şu şekilde olabilir: Bebekte gereğinden fazla gaz oluşumuna yol açmak olacaktır. Bebekte gaz oluşumuna sebep olacak besinler tüketilmemeli. Örneğin; kuru fasulye, sütlü tatlılar vb.

Lohusa Dönemi

Anne, protein ihtiyacını karşılarken günde 1’den fazla yumurta tüketmemelidir. Anne ve Bebek sağlığı için önemli olan omega-3 içeren deniz ürünlerinin hafta da en az 1 kez tüketilmelidir.

Vücut için gerekli vitaminlerin olduğu meyveler bolca tüketilmeli ve özellikle hazır meyve suları tüketilmemelidir, hazır meyve sularının yerine doğal bir şekilde kendiniz tarafından hazırladığınız meyveyi sıkarak elde edilen meyve suları tercih edilmelidir.

Kurutulmuş meyvelerden oluşan vücutta gaz üretimi salgılayamayacak meyveler kullanılmalıdır. Portakal gibi aşırı gaza sebebiyet veren meyveler tüketilmemelidir.

Yeşil sebzeler günlük olarak tüketilebilir. Lohusa döneminde et tüketimi oldukça fazla olmalıdır. 2.5 – 3 litreye yakın sıvı tüketilmelidir. Vücuda oldukça ağırlık veren kahve ve siyah çay tüketimi azaltarak daha besleyici ve dengeleyici özelliği olan bitkisel çaylar tüketilmelidir.

Sabah kahvaltılarında bal, reçel vb. kalori değeri yüksek besinler tüketilmelidir. Yoğurt, peynir istenildiği kadar tüketilebilirken süt tüketilmemelidir. Öğünlerde hazır olmamak şartıyla kek, börek tüketilebilir. Şeker ve tuz kullanımından olabildiğince uzak durulmalıdır.

Lohusalık Döneminde Yapılmaması Gerekenler

  • Eve misafir kabul etmek,
  • Sütün Yetmeyeceğinden Endişe Etmek.
  • Anne Desteğini Reddetmek!
  • Uykusuz Kalmak.
  • Hemen Kilo Vermek İçin Yoğun Egzersiz Yapmak.
  • Sıkı Giysiler Giymek.
  • Cinsellik Yaşamak.
  • Sigara ve alkol tüketmemek.

ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0