0

Makyaj yapmak çoğu kadın için vazgeçilmez bir güzellik rutini olsa da bazı kadınlar için doğal güzelliği ön plana çıkarmak daha önemli olabiliyor. Hatta makyaj yapan kadınların bir kısmı da doğal duran bir makyaj yapmayı tercih edebiliyor.

Ne olursa olsun makyajdan uzak duran, yüze sürülen her türlü maddeden kaçınan bir kadınsanız, Bright Side’da yer alan “10 Simple Rules for Looking Great Without Makeup” içeriğinden de faydalanarak hazırladığımız bu içeriği okumadan geçmeyin.

Tavsiye 1: Kaşlarınızın Güzel Görünmesini Sağlayın

Makyajsız yüzde dikkati çeken ilk bölüm kaşlar oluyor ve kaşlarınızın şekli görünümünüzü inanılmaz derecede değiştiriyor. Bu nedenle yüzünüze yakışan kaş şeklini bulmanız, doğal güzelliğinizi ortaya çıkarmanın en basit ama etkili yolu!

Tavsiye 2: Gözlerinizi Ortaya Çıkarın

Daha çarpıcı gözler için kirpiklerinize, kirpik maşası kullanarak daha kıvrımlı bir şekil verin ve sonrasında da transparan jel ile son dokunuşunuzu uygulayın. Ayrıca gözlerinizin altındaki koyu halkalardan kurtulmak da daha güzel görünen gözler için önemli. Bu koyu halkalar, demir veya B vitamini eksikliğinden kaynaklı olabileceği için beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizde fayda var. Koyu halkalar için acil çözüm olarak kapatıcı-aydınlatıcı kremler kullanabilir ya da o da doğal olsun derseniz nane ile soğuk kompres veya yeşil çay uygulaması yapabilirsiniz.

Tavsiye 3: Beyaz Dişler

Parlak bir gülüş, görünüme ekstradan puanlar sağlar. Özellikle çay-kahve-içki sonrasında oluşan sararmalar için, önerilen sıklıkta, beyazlatma etkili diş macunu kullanın. Dişleriniz, genetik olarak sarı-gri renkteyse bu durumda profesyonel yardım alarak dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.

Tavsiye 4: Dudaklar

Hem yüzünüzün görünümü hem de dudaklarınızın sağlığı için kuruyan, çatlayan dudaklarınıza özen göstermeli, gerekli durumlarda balsamlarla nemlendirmeyi unutmamalısınız. Hatta haftada bir kez dudaklarınıza, doğal bir yağ yardımıyla masaj yapmak da iyi sonuçlar verecektir.

Tavsiye 5: Saç Bakımı

Artık matlaşmış bir saç rengi ve uzun zamandır makas değmemiş saçlar, makyajsız yüzünüz için iyi bir tercih olmayacaktır 🙂 Sade bir saç stili ve doğal renginize yakın bir saç rengi ile doğal güzelliğinizi öne çıkarmanız mümkün. Özellikle kırıklarınız için düzenli olarak uçlarından saçlarınızı kestirmeyi ihmal etmeyin. Koruyucu ürünler kullanmak, şekillendirici ürünleri kullanırken aşırıya kaçmamak da saç sağlığınız için önemli. Ek olarak, son zamanlarda pek çok kişi ve kaynaktan da duymuş olabileceğiniz gibi hindistancevizi yağı saçlarınıza parlaklık vermek için kullanabileceğiniz en iyi ve en doğal çözüm!

Tavsiye 6: Güneş Kremi Kullanın

Güneşten gelen UV ışınlarının cilt üzerindeki yaşlandırıcı ve kırışıklık arttırıcı etkisi artık hepimizce malum…Bununla birlikte deri kanserine yol açma riski nedeniyle de ayrıca dikkat etmemiz gereken bir konu. Beyaz tenliler güneşten daha kolay ve çok daha olumsuz etkilendikleri için yıl boyunca güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş losyonu sürmeleri iyi olacaktır.

Tavsiye 7: Cildinize Odaklanın

Güzellik uzmanlarına göre, yüzümüzü günde 2 defadan fazla yıkamamalıyız. Yüz yıkamak için en iyi zaman ise, yatmadan önceki zaman. Sabahları ise temizleme sütleri, losyonlar ve hatta bir adet buz küpü kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta, yüzümüzü tahriş edebilecek aşırı işlemlerden kaçınmak. Haftada bir kez kil maskesi kullanmak yüzünüze, ihtiyacı olan temizlik ve ferahlamayı sağlayacaktır. Cildiniz çok hassas değilse peeling de uygulayabilirsiniz.

Tavsiye 8: Uykunuza Özen Gösterin

Uzmanlar, genel sağlığımız için her gün 7-9 saat arası uyumamızı öneriyor. İyi bir uyku cildin ihtiyacı olan dinlenme-yenilenme şartlarını sağlaması açısından da çok önemli. Güzelliğimizi borçlu olduğumuz hormonlardan biri olan melatonin salgılanmasından maksimum faydayı alabilmemiz içinse yatma saatimizin 11.00’i geçmemesine özen göstermeliyiz.

Tavsiye 9: Beslenmenizi Gözden Geçirin

Bazı araştırma sonuçlarına göre yediklerimiz ile cildimizin durumu arasında doğru orantılı bir ilişki söz konusu. Yağlı deniz balıkları, bitkisel yağlar ve kuruyemişler bu açıdan en önemli besinler. Yağ asitleri, E vitamini ve karoten açısından zengin olan bu besinler, serbest radikallerle mücadele eden en güçlü muhafızlar. Sağlıklı bir mikrofloara içinse süt ürünleri beslenmemizde muhakkak yer almalı.

Tavsiye 10: Kendi Renginizi Bulun

Giysilerinizde seçeceğiniz uygun bir renk ten renginizin daha pürüzsüz görünmesine yardım edecek, kusurlarınızı gizleyecek ve daha çekici görünmenizi sağlayacaktır. Fondötensiz cilt daha soluk görüneceği için durumu daha da kötüleştirmemek adına aşırı koyu ve donuk renklerden kaçınmalısnız. Beyaz da iyi bir tercih olmayacaktır. Mavi, turkuaz, zümrüt yeşili, şeftali rengi gibi sade canlı renkler tercih edebilirsiniz mesela.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0