0

Meditasyon

Her beynin biraz boş zamana ihtiyacı vardır! Hepimiz, gün boyunca birden fazla görev yerine, bir sorumluluğumuza odaklanmak için zamana ihtiyaç duyarız. Aslında beynimiz uyurken bile tam anlamıyla dinleniyor sayılmaz; gece boyunca yaklaşık 2 saat boyunca rüyadan rüyaya geçiş yapar ve dolayısıyla bir türlü rahatlayamaz.

Bu durumda biraz gevşeyebilmesi için beynimize bir tatil sunabiliriz. Ne zaman bir tatile çıksak yeni fikir ve yaklaşımlarla, daha net önceliklerle dönmez miyiz? Bu dinlenmeye vakit ayırmanın hayatımıza getirdiği bir yansımadır. Zaman daha net, daha pozitif ve daha etkin bir şekilde düşünmemize olanak sağlar.

En büyük sorunumuz benlik hissimizi kaybedecek kadar meşgul olmamız. Sorumluluk ve görevlerimizi yerine getirebilmek için zamanımızı pek çok aktivite ile dolduruyoruz. Şirketler elemanlarını bu şekilde çalıştırıyorlar; fakat biz de bilinçli olarak kendimize  bu şekilde muamele ediyoruz. Hayatınızın kontrolünü ele almanın zamanı geldi! Bunu yapmak için ise tek ihtiyacınız olan kendinize günlük meditasyon vakti ayırmak.

Sorunlarımızın çözümleri kendi içimizde; fakat çoğumuz öğreneceklerimizden yersiz bir şekilde korkarak içimize bakmayı istemiyoruz. Problemlerden kurtulmak için birilerini veya birşeyleri suçlamak daha kolayımıza geliyor. Ancak gerçekte, kendimizi dışarıdan gelen uyarılara karşı kapatarak iç sesimize kulak vermek en etkili ve doğal ilacımızdır.

Kimbilir; belki de benliğinizi ve kimliğinizi yeniden keşfedebilirsiniz bile. Böylece hayatınızda gerekli değişiklikleri yapabilmek için kendinizi yönlendirebilir ve fikirlerinizi hayata geçirebilirsiniz. Tüm bu ilerleme ancak kendinizle meditasyon yaptıktan sonra gerçekleşebilir. Kısa bir meditasyon seansı günde sadece 20-30 dakikanızı alır.

Hemen meditasyon yapmak için şu andan daha iyi bir zaman olamaz. İnsanlar bugünlerde sürekli hareket halindeler ve yalnızca hasta oldukları zaman durmak zorunda kalıyorlar. Bugün durum buyken 20 sene sonra meşguliyetimizin derecesini düşünmek bile dehşete düşürüyor. Kendinize vakit ayırmanın önemini en kısa sürede anlamanız şart!

Nasıl meditasyon yapacağınızı bilmiyorsanız piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz CD veya DVD’lerden faydalanabilirsiniz. Bir manastıra kapanıp katı kurallar doğrultusunda yaşamak zorunda değilsiniz. Sadece günlük düzenli uygulamalarla kendi kendinizi disipline etmeniz yeterli olacaktır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0