-1

Meme Kanseri Nedir?

Vücuttaki bütün hücrelerin çekirdeğinde, hücrelerin normal büyümelerini ve sağlıklı olmalarını kontrol eden genler mevcuttur. Meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucuyla meydana gelir. Bu genler, hücrelerin normal bir şekilde çoğalmalarını kontrol etme görevini yerine getirirler. Şayet bu çoğalma belli bir sıralama ile meydana gelmezse, doku fazlalığı ortaya çıkar, bu doku fazlalığına tümör ismi verilir. 

Meme Kanserini Nasıl Anlarız ?

Memede ya da koltuk altında ele gelen kitle, sertlik veya şişlik varsa, meme başından akıntı, meme başında içe doğru çekilme, çökme ya da şekil bozukluğu, meme başı derisinde değişiklikler; soyulma, kabuklanma gibi,meme cildinde yara ya da kızarıklık, meme cildinde ödem, şişlik ve içe doğru çekintiler olması, memede büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri ya da renginde değişiklik (kızarıklık vs.) süreçlere rastaladığımzda göz ardı edilmemeli, muhakak doktorumuza danışmamız gerekir. Bu yukarıda yazılanların hiç birinin olmasını beklememize hiç gerek yoktur. Muhakak 6 ayda bir, genç ve yetişkin kadınların kontrol amaçlı muayene olarak bu hastalığın artışına engel olunabilir, erken tanı ile sağlığımıza kavuşmuş olabiliriz.

Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri

Meme kanseri olan kadınların bir çok tedavi seçeneği var. Bunlar ameliyat, kemoterapi, radyoterapi, hormon terapisi ve biyolojik terapi olarak sıralanmalıdır. Öncelikle hastalığın evresinin tespiti yapılmalı ve doktor kontrolüde izlenecek yola göre yukarıda ki tedavi seçenekleri uygulanmalıdır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

-1