0

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanser; meme dokusunu oluşturan hücreler ile birlikte içerisinde bulunan hücre gruplarının değişime uğraması sonucu kontrolsüz olarak çoğalmasıyla oluşmaktadır. Memede ortaya çıkan kitle, sertlik veya şişlikler oldukça önemli sorunlara yol açmaktadır.

Kadınlarda sıklıkla karşılanan meme kanseri hastalığına olan farkındalıklar son yıllarda giderek artmaktadır. Son yıllarda ülkemizde meme kanserine karşı olan çalışmalar hızlanırken, kadınların ise sık sık rutin kontroller yaptırması için birçok reklam ve Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan kansere karşı çalışmalar bulunmaktadır.

Genç yaşlarda da karşılaştığımız bu kanser türü, oldukça fazla dikkate alınması ve erken teşhis edilmesi gereken bir kanser türü olduğu vurgulanmaktadır.

Meme Kanseri Nasıl Oluşur?

Meme dokusunu oluşturan hücre gruplarından birinin değişime uğrası ve kontrolsüz şekilde çoğalmasıyla birlikte ortaya çıkan kötü huylu kanser hücreleridir.

Meme kanserinin birden fazla belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtileri kendiniz kontrol ederek tespit edebilir ve bir uzmana başvurabilirsiniz. En belirgin özelliği memede gelen sertliktir.

Memede oluşan bu durumlar için hastanelerin Genel Cerrahi poliklinklerine başvurması gerekmektedir. Memenizde bulunan tümör kötü huylu ise, kısa süre içerisinde büyüyebilir ve beklenmedik durumlara neden olabilir.

Meme Kanserinin Belirtileri

  • Memede hissedilen sertlik veya kitle
  • İki meme arasında farklılık
  • Memede şişlik
  • Meme ucunda şekil değişikliği
  • Memede kızarıklık, yara, egzama, kabuklanma, çatlama

Tedavi Yöntemi

Memede oluşan kitlenin kontrolleri yapıldıktan sonra uzman doktorların belirlediği yöntem ve hastalığın evresine göre tedaviye başlanmaktadır. İlk olarak cerrahi bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Meme kanserinin oluşumunun ardından ameliyat sonrası tedavi de ise 5-7 hafta arası süren radyoterapi uygulanmaktadır.

Memedeki Kitle Ağrı Yapar Mı?

Her ne kadar erken meme kanserinde kitleden dolayı ağrı olmasa da, memedeki ağrı, veya başka bir belirtinin sürmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Çoğunlukla kitle ile birlikte ağrı olması memede ani oluşan kistlerle ilgilidir.

Meme Kanseri Hangi Bölgede Oluşur?

Her ne kadar erken meme kanserinde kitleden dolayı ağrı olmasa da, memedeki ağrı, veya başka bir belirtinin sürmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Çoğunlukla kitle ile birlikte ağrı olması memede ani oluşan kistlerle ilgilidir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0