0

Türkiye’nin 58 yıl önce yarım kalan yerli otomobil hayali, bugün çok sayıda davetlinin katılımıyla Gebze’de  gerçekleşti. Modern görünüş ve bunun yanında ilgi çekici olan otomobil hem doğa dostu hem de elektrikli. Bu sayede vatandaşlar akaryakıt fiyatlarından ferargah etmesi sağlanacağı belirtildi.

Fikri ve mülkiyeti tamamen bize ait olan marka ve otomobillerden şimdilik iki model geliştirildiği fakat zamanla 3 yeni model olarak da tanıtılacağının altı çizildi. İlk olarak satışa 200 ve 400 beygir gücünde motorlar sunulacağı ve 500 kilometre menzili olacağı belirtilen SUV ve SEDAN’ın satışı gerçekleşecektir.

Otomobillerin akıllı bağlantılara sahip olacağı, otomatik güncellemeler, internet bağlantısı ve otonom sürüşe hazır sistemli olarak yapılandırılan otomobillerin 2022’de piyasaya çıkacağı belirtildi. Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında;

‘’Bugün ülkemiz için tarihi bir güne, Türkiye’nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine hep birlikte şahitlik ediyoruz. Bu iş için 100’ün üzerinde Türk mühendis gecesini gündüzüne kattı. Hayalimiz tasarımcı ve mühendislerimizin emekleriyle yoğrulan,milli teknolojilerle üretilen, dünyaya adımızı duyuracak otomobile sahip olmak. Devrimin hikayesi aynı zamanda bize hayallerimizin nasıl kabusa dönüştürüldüğünün de hikayesi. Kayseri’deki uçak fabrikasına sipariş verilmesine, dışarıdan alınan siparişlerin ihraç edilmesine engel olan zihniyet bugün yine faaliyette olduğunu belirtirken, devrim otomobilinin yolda kalmasını, projeyi boğma kampanyasına çevirenler, aynı şeyi yapmaya çalışacaklardır. Ama izin vermeyeceğiz. Devrim otomobilinin önünü kesmeyi başardılar ama şimdi yaptığımız devrin otomobilinin önünü inşallah kesemeyecekler diyerek altını çizdi.

Ayrıca, 170 bini aşan yazılımcı sayımızı hızla 500 binin üzerine çıkaracağız. Kimseden lisans ve icazet almıyor, her türlü teknik özelliği kendimiz belirliyoruz.Oyunun kurallarını artık biz koyuyoruz. Aracımız sıfır emisyonla çalışarak çevreyi hiç kirletmeyecek. Yerli otomobil fabrikası Bursa’nın Gemlik ilçesine kurulacak. 2022 yılında Türkiye’de tüm şarj altyapımız da hazır olacak. Seri üretime geçtiğimizde, Avrupa’nın klasik olmayan, doğuştan elektrikli ilk ve tek SUV modelinin inşallah sahibi olacağız.’’ diye sonlandırdı.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0