0

Mevsimsel alerjileri hafifletmek için 9 ipucu

İlkbaharda başlayan mevsimsel alerjiler insanların hayatını oldukça rahatsız edecek durumlara yol açmaktadır. Ancak alınacak birkaç önlem belirtileri azaltmada yardımcı olmaktadır.

Saman nezlesi veya alerjik rinit olarak adlandırılan bu alerji türleri, soğuk algınlığına benzeyen tür alerjilerdir. Saman nezlesi yılın belirli aylarında oldukça rahatsız edici olmaktadır.

Mevsimsel alerji belirtileri

  • Burunda karıncalanma
  • Hapşırma
  • Burun akıntısı
  • Gözlerin şişmesi
  • Uyku bozukluklarına yol açar

Tetikleyicilerinizi öğrenin

Mevsimsel alerjilerin tedavisi yaşadığınız belirtilere göre değişiklik göstermektedir. Uzmanlar mevsim geçişlerinde var ise ilaçlarınızı kullanmayı ya da doğrudan bir alerji testi yapmanızı önermektedir. Yapılan bu testler cildin hangi alerjenlere karşı reaksiyon oluşup oluşmadığı ortaya çıkmaktadır.

İç mekan havasını mümkün olduğunca temiz tutun

Alerjisi olan kişiler odalarını havalandırırken oldukça dikkatli olmalıdır sabah saatlerinde bu uygulamadan kaçınmalı olumsuz bir durumda kalmamak adına klima kullanılması önerilmektedir.

Zeminlerinizi temiz tutun

Kişisel temizliğe önem vermeniz gerekmektedir. Dışarıda vakit geçirdikten sonra ayakkabılarınızla evinizin içine girmemelisiniz.

Eve girerken dışarıda giydiklerinizi çıkarın

Dışarıdayken alerjenler saçınıza, cildinize ve giysilerinize bulaşmış olacaktır. Eve girdiğinizde, kıyafetlerinizi hijyenik bir ortama bırakarak hızlı bir duş ile bu sorunu çözecektir.

Yatak odanızı alerjenlerden koruyun

Yıl boyunca yaşanan alerjik semptomlar derinlerde saklı olan eğer var ise astım rahatsızlığınız için tetikleyicidir. Bu durum ilkbahardan ve sonbahar arasındaki kötüleşebilen nemli ortamlarda gelişmektedir.

Polen seviyelerinin yüksek olduğu günlerde iç mekanlarda kalın

Bu durumlarda kapıları ve pencereleri mümkün oldukça kapalı tutmalı ve iç mekanlarda kalmanın alerjik semptomlara karşı koruyucu bir önlem olarak görebiliriz.

Maske takın

Son dönemde hayatımın bir parçası olan maskeler sadece korona virüsten korumaz. Potansiyel olarak bulaşıcı olabilecek ve alerjik durumları ortaya çıkarmasında oldukça önemli etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Belirli yiyeceklere dikkat edin

Çiğ meyve ve sebzelerdeki proteinler, polendeki proteinlere benzer. Dolayısıyla, ağaç polenine alerjiniz varsa elma, kiraz, armut gibi besinleri vücudunuz polen olarak görebilir.

Tuzlu su ile burnunuzu yıkayın

Tuzlu suyla burnunuzu yıkamak biriken polenleri burnunuzdan çıkarmaya yardımcı olacaktır. Ancak tuzlu suyu aşırı derecede kullanmamanız gerekmektedir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0