0

Milyonlarca Twitter Hesabı Tehlike Altında!

Türkiye’de ve dünya da en çok kullanılan sosyal medya ağlarından biri olan Twitter’da API anahtarının sızdırıldığı ortaya çıktı. CloudSEK tarafından yapılan açıklamalara göre kullanıcıların Twitter hesap bilgilerini çalan ve ve veri bankalarında depolayan 3.207 mobil uygulamaların varlığı ortaya çıktı. Söz konusu olan bu uygulamalar dünya üzerinde 50 bin ile 5 milyon gibi büyük bir oranla cep telefonlarına indirilmiş durumda. 

Mobil uygulamalar Twitter ile eşleştiğinde kullanıcıdan bağımsız bir şekilde hareket edebiliyorlar. Kötü amaçlı hazırlanmış uygulamaların profesyonel düzeyde tasarlanmış olmasının yanı sıra saniyeler içinde hesabı ele geçiriyor olması kullanıcılar için kötü sonuçlar doğurabilir.

Hacklenen Hesaplar da Neler Yaşanabilir?

3. taraflar ele geçirilen hesaplarla asıl kullanıcıların izni ve haberi olmaksızın kimlik bilgileriyle asılsız, gerçeği ifade etmeyen haberleri Tweet atabilir. Toplumu kin ve düşmanlığa iten görsel, ve işitsel unsurlar paylaşılabilir. Dolandırıcılık ve sahtekarlık gibi maddi çıkarımlar oluşturabilirler.

 Bu tarz kötü amaçlar için oluşturulan uygulamalar sadece Twitter için değil alışveriş siteleri, e- bankacılık, navigasyon gibi alanlarda da kişisel veri ele geçirmekte.

Twitter Hesabınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Twitter hesabınızı maksimum seviyede korumak için mutlaka bunları yapmalısınız.

  1.  Kullandığınız diğer uygulamalarla şifrenizi aynı yapmayın. Şifrenizi oluştururken çeşitli imla işaretleri, sayı ve küçük/büyük harfler kullanın.
  2.  İki faktörlü kimlik doğrulama seçeneğini aktifleştirin.
  3. Şüpheli bağlantılara dikkat edin. Güvenlik duvarından geçemeyen sitelere girmeye çalışmayın. 
  4. Mutlaka twitter.com uzantılı web sitesinden hesabınıza giriş yapın ya da uygulamayı indirin.
  5. Takipçi veya beğeni vaat eden ve sizden kullanıcı adı, şifre gibi kişisel bilgilerinizi talep eden uygulama, site ve şahıslara bilgilerinizi paylaşmayın.
  6. Telefon, tablet ve bilgisayarlarınıza  virüs koruma programları indirmenizde fayda var.
  7. Twitter uygulamasını diğer 3.taraf uygulamalar ile eşleştirmeyin.

Birçok uygulama şirketlerine konu hakkında bilgilendirme mesajları iletildi. Söz konusu olan güvenlik ihlalini karşı,uygulamalar güvenlik sistemlerini düzenlemeye başladı. Yapılan araştırmalara göre API anahtarlarının sızdırmasının nedeni ise uygulama geliştirmede oluşan bazı sorunlardan dolayı ortaya çıktığı saptandı.

Fakat Twitter hesaplarının çalınma riski henüz ortadan kalkmış değil.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
tugba