0

1489 yılında Kayseri’de doğan Mimar Sinan, imparatorluğun gücünü temsil eden baş yapıtlarla dehasını göstermiştir. 99 yıllık ömrüne mahzenler, hamamlar, saraylar, kervansaraylar, köprüler, su yolları, darüşşifalar, imarethaneler, türbeler, medreseler, mescitler ve camiiler sığdıran Koca Sinan’ın 10 eserini sizler için yazdık.

Haseki Hamamı – İstanbul

1556 – 1557 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından yaptırılan Haseki Hamamı, Ayasofya ile Sultanahmet Camii arasında yer alır. Klasik devir Osmanlı üslubuyla yapılmıştır. Kadınlar ve erkekler kısmının aynı eksen üzerinde olması Türk hamam mimarisinde bir ilktir.

Şehzade Camii – İstanbul

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunur. Kanuni Sultan Süleyman tarafından 22 yaşında ölen oğlu Mehmed adın yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın çıraklık eserimdir dediği camii 1543 – 1548 yılları arasında inşa edilmiştir. Caminin hemen yanında Şehzade Türbesi bulunur.

Mihrimah Sultan Camii – İstanbul

1548 yılında tamamlanan camii Hürrem Sultan’ın kızı Mihrimah Sultan için Üsküdar’da yapılmıştır. Mimar Sinan’ın erken dönem eserlerindendir. Mihrimah kelime olarak güneş ve ay anlamına gelmekte, camiinin ismine uygun şekilde nisan ve mayıs aylarında güneşin ve ayın doğuşu minareler arasında izlenebilmektedir.

Süleymaniye Camii – İstanbul

Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1551 – 1557 yılları arasında inşa edilmiştir. Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olarak gördüğü camii Süleymaniye Külliyesi’nin bir parçasıdır. Yapıldığı zamandan beri şehrin silüetinde önemli bir yeri vardır.

Kırkçeşme Su Kemeri – İstanbul

Devrinde en büyük su kompleksi olan yapı 33 dev kemerden oluşmaktadır. İstanbul’un zamanla artan su ihtiyacını karşılamak için yapılmıştır. Mühendislik açısından Mimar Sinan’ın en önemli yapısı olduğu gibi hacim olarak da en büyük eseridir. 1560 yılında tamamlanan kemer, Belgrad Ormanları’ndan şehre su getirmiştir.

Mağlova Su Kemeri – İstanbul

Muallakkemer olarak da bilinen Mağlova Su Kemeri, 1554 – 1562 yılları arasında Alibey Deresi vadisi üzerine yapılmıştır. Dünya su mimarisinin baş yapıtlarından biridir. 257 metre uzunluğunda ve 35 metre yüksekliğindedir. Sultangazi ilçesi sınırlarında olan kemer mutlaka görülmesi gereken eserler arasındadır.

Rüstem Paşa Kervansarayı – Erzurum

Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1554 – 1561 yılları arasında inşa edilmiştir. Üst kat pencere ve kapı kemerlerindeki tuğla süslemeler ilginçtir. Günümüzde oltu taşı esnafına ev sahipliği yapmaktadır.

Rüstem Paşa Camii – Tekirdağ

1554 yılında Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kesme küfeki taşından inşa edilen camii tek şerefelidir. Kapı ve pencere kanatlarındaki geometrik motifler dikkat çekicidir.

Behram Paşa Camii – Diyarbakır

Diyarbakır’ın güneyinde Mardin Kapısı civarındaki camii Diyarbakır Valisi Behram Paşa tarafından yaptırılmıştır. Yapımı 8 yıl süren camii 1572 yılında tamamlanmıştır. Tamamen kesme taştan yapılmıştır. Tek kubbeli ve tek minarelidir. Mimar Sinan’ın İstanbul dışındaki önemli bir eseri ve deneme yapısı olarak değerlendirilir.

Selimiye Camii – Edirne

II. Selim’in yaptırdığı camiiyi Mimar Sinan ustalık eseri olarak nitelendirir. Mimari açıdan Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından biridir. 1575’te ibadete açılmıştır. 2011 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır. Hiçbir camide ve antik çağ mabedinde görülmemiş bir teknikle yapılmıştır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye