0

Moringa Bitkisi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Moringa Bitksi; Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yetiştirilmeye başlanan şifalı olduğuna inanılan moringa bitkisi kullanılan alanlarıyla ve insan bünyesine olan faydalarıyla dikkat çekiyor.

Moringa bitkisi, Moringa ağacından elde edilmektedir, Ağacın yaprakları taze olarak ya da baharat haline getirilerek kullanılabiliyor. Moringa’nın kökü de yemeklere verdiği tat ile de günlük kullanımda tercih edilmektedir.

Tüm dünya üzerinde bilinirliği artarak devam etmektedir. Faydaları ile dikkat çeken Moringa bitkisinin yetiştiriciliği gün geçtikçe artmaktadır.

Moringa Ağacı, daha çok kumlu toprakları sever, soğuk iklimlerde pek verimli olmasa dahi düzgün bakım yapıldığı takdirde bu iklimlere de uyum sağlamaktadır.

Moringa bitkisi nerede yetişir? 

Moringa bitkisinin ortaya çıktığı bölge olarak Kuzey Hindistan diyebiliriz. Bu bölgeden alınan numunelerle dünyanın  bir çok bölgesine gönderilerek farklı iklim ve topraklarda yetiştirilmeye çalışılmıştır.

Güncel olarak, Endonezya, Srilanka, Malezya ,Filipinler, Meksika, Güney Amerika, Orta Amerikada da yetiştirilmektedir.

Moringa ağacı , İklim ve hava şartları uygun olduğu durumda hızlı bir şekilde büyüyebilir. Moringa, bir sene içinde 3 metre ile 10 metre arasında uzayabilir.

Moringa Ağacı Türkiye’de Nerede Yetişir? 

Moringa Türkiye’de Gaziantep bölgesinde Nur Dağı’nda yetiştirilmektedir.

Moringa bitkisi faydaları nelerdir? 

  • Moringa, kersetin ve klorojenik asit dahil olmak üzere çeşitli antioksidanlar açısından zengindir. Moringa yaprağı tozu kandaki antioksidan seviyelerini artırabilir.
  • Moringa bitkisi protein, B6 vitamini, C vitamini, riboflavin ve demir dahil olmak üzere birçok önemli besin açısından zengindir.
  • Bilim adamları, izotiyosiyanatların moringa yaprakları, kökü ve tohumlarında anti-inflamatuar bileşikler olduğuna inanıyor.
  • Moringa bitkisi kolesterol seviyenizi düşürebilir ve potansiyel olarak kalp hastalığı riskini azaltabilir. Moringa, antioksidan ve antiinflamatuar etkilere sahip olabilir ve arsenik toksisitesine karşı koruma sağlayabilir.

Moringa bitkisi nasıl, nerelerde kullanılır? 

  • Moringa ağacı, tüm dünya üzerinde mucize ağacı olarak tanınmaktadır.
  • Malezya’da bu ağacın tohumları fıstık gibi tüketiliyor.
  • Moringa ağacının meyvesinden üretilen yağlar cilt ve saç bakımında kullanılmaktadır. Kabukları ise, mobilya yapımında sıkça kullanılıyor.
  • Ağacın yapraklarından elde edilen toz, hijyen amacı ile kullanılıyor ve oldukça faydalıdır.
  • Ayrıca moringa bitkisi hamur işi tariflerde, çorbalarda, salatalarda ve çeşitli tariflerde kullanılabiliyor.

ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0