0

Yıllardır, hatta on yıllardır birlikte olan bir çifte bakıp da, mutluluk ve uyum sırlarının ne olabileceğini düşündüğünüz oldu mu hiç? Elbette, dışarıda ideal bir çift gibi görünüp yalnız kaldıklarında birbirlerini zerre umursamayan sahte çiftlerden bahsetmiyoruz burada. İnanın ya da inanmayın, yıllardır birlikte oldukları halde halen birbirlerini ilk günkü gibi seven çiftler var. Peki ama bu çiftlerin mutluluğunun sırrı ne? Siz de onlarınki gibi bir ilişkiye sahip olmak ister misiniz?

O halde, bu çiftlerin 10 özelliğini açıkladığımız makalemizi okumaya devam edin.

Savaşacağınız konuları dikkatle seçin

Sevgilinizin yaptığı bir şey sizi deli mi ediyor? Ya da bir konuda onu defalarca uyardığınız halde halen aynı hatayı yapmakta ısrar mı ediyor? Öncelikle, hemen savunmaya geçmeden önce, bu konunun sizi gerçekten etkileyip etkilemediğini düşünün. Eğer o kadar da etkilemiyorsa, belki de en iyisi bu konuda bir şey söylememek. Belki de bu hatasının sonuçlarını asıl yaşayacak olan o.

  • Bir kez daha kıyafetlerini kurutucudan almayı mı unuttu? Yani Pazartesi sabahı iş için giyecek bir şeyi yok.
  • Bir kez daha telefonunu işte unuttuğu için önemli bir aramayı mı kaçırdı?

Bu türden hatalar sizi delirtse de, aslında sizin değil, sevgilinizin ilgilenmesi gereken sonuçlar söz konusu. Bu nedenle bu konuda sevgilinizle tartışmanız aslında anlamsız.

Yalnızca gerçekten sizi ilgilendiren konularda hamle yapmalısınız.

Varsaymayın, sorun

Erkek arkadaşınız sizi havaalanından almayı unuttuğu için iki saat yağmur altında beklemek zorunda mı kaldınız? Ona bu nedenden öfkelenmeniz anlaşılır bir durum olsa da, iyi bir mazereti de olabilir. Bu nedenle, hemen sizi unutarak arkadaşlarıyla bira içmeye çıktığını düşünmeyin. Belki arabası bozuldu, ya da işle ilgili önemli bir toplantıya girmek zorunda kaldı. Belki de gerçekten iyi bir mazereti var.

Öfkeye kapılmadan önce durumu anlamaya çalışın ve onun yerinde olsaydınız ne yapacağınızı düşünün.

Diplomatik şikayetler

Kafanıza takılan, canınızı sıkan bir şey mi var? Elbette ilk güdünüz öfkelenerek bağırmak olacaktır ama soğukkanlılığınızı koruyup şikayetinizi daha sakin bir şekilde ifade etmeyi başarırsanız, daha olumlu bir sonuç elde edebilirsiniz.
Sevgiliniz bütün geceyi TV’nin karşısında geçirdiği için sinirlerinizi mi bozuyor? Ona bu konuda bağırmak yerine, nazik olun ve yardıma ihtiyacınız olduğu ya da yalnızca birlikte takılmanız için onu mutfağa çağırın.

Çatışmalardan kaçınmaya çalışmayın

Birçok kadın bu duruma aşinadır; sorunun ne olduğunu sorduklarında, erkek arkadaşları yalnızca bakışlarını kaçırarak bir şey olmadığını söyler. Ama ortada bir sorun olduğu aşikardır.

İlişkinizde sürekli olarak çatışmalardan kaçmaya yöneldiğiniz takdirde, belki kavga etmemeyi başarırsınız ancak en sonunda bastırılan bu konular çok daha ciddi olumsuzluklara neden olacaktır. Ve çözülmeleri de çok daha zorlaşacaktır.
Hislerinizi kelimelere dökmeye çalışmalısınız. Mutlu ve uyumlu bir ilişki yalnızca karşılıklı iletişimle kurulabilir. Bildiğiniz gibi, sevgiliniz aklınızdan geçenleri okuyamaz.

Bu nedenle düşüncelerinizi ve hislerinizi paylaşmayı öğrenmelisiniz.

Kurallar koyun ve bu kurallara bağlı kalın

  • Sevgiliniz size sormadan ikiniz adına bir davete katılmayı kabul ettiğinde bu canınızı mı sıkıyor? Özellikle de yorgunken ve aslında geceyi evde dinlenerek geçirmek istediğinizde?
  • Tasarruf etmek konusunda hemfikir olduğunuz halde sevgiliniz maaşının yarısını aslında gereksiz bir şeye mi harcıyor?

Böyle bir durumda hemen kavga etmek yerine, gelecekte bu türden durumlarda ne yapmanız gerektiğini konuşun. Örneğin, bir davet söz konusu olduğunda öncelikle birbirinizi arayacağınıza ya da harcamalar konusunda daha dikkatli olacağınıza dair kurallarınız olsun. Ve bu kurallara tam olarak uymaya çalışın. Aksi takdirde zaman içinde ilişkinizdeki güveni kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yakınlığı asla unutmayın

Belli bir sürenin geçtiği bir ilişkide, yalnızca hissetmek yetmeyeceği için, hislerinizi göstermeniz gerekir. Bir ilişki zaman içinde belli bir rutine girer ve eşlerin birbirine gösterdiği ilgi de geçmişte olduğundan daha farklı bir hale bürünür. Çünkü artık yeterince zamanınızın ve enerjinizin olmadığını hissedersiniz.

Böyle bir durumun sizin ilişkinizde olmasına izin vermeyin!

Her zaman sevgilinize gününün nasıl geçtiğini sorun.

  • Sevgilinizin iş yerinde önemli bir toplantısı mı vardı? Ona mesaj atarak toplantının nasıl geçtiğini sorun.
  • Sevgilinizin diş hekimiyle randevusu mu vardı? Onu arayarak nasıl geçtiğini, ne olduğunu sorun.

Birlikte olduğunuz insana yönelik ilgi ve alakanızı ancak böyle gösterebilirsiniz.

Aptalca tartışmalardan kaçının

Aslında çok da önemli olmayan meseleler üzerine (ilk randevunuzdaki gittiğiniz restoranın adı, bir arkadaşınızın adresi, geçen ay izlediğiniz filmde şerifi oynayan oyuncunun adı) çok fazla tartışıyor musunuz? İlişkinize gerçekten zarar verebilecek bu türden aptalca tartışmalardan uzak durmanız gerekiyor.

Ve bir türlü tartışmanızı sonlandıramıyorsanız, internete girin ve anlaşamadığınız konunun aslını öğrenin.

Özrünüzü bir nedenle ortaya koyun

Çok sık kullanıldığında “üzgünüm” ya da “özür dilerim” gibi laflar içtenlikten uzakmış gibi gelebilir. Bu basmakalıp laflar yerine, gerçekten pişman olduğunuzu ve bu hatayı neden yaptığınızı açıklayın. “Bu sabah sinirli davrandığım için özür dilerim, kötü bir sabahtı benim için,” gibi bir açıklama, yalnızca özür dilemekten çok daha etkilidir. Ayrıca bu türden açıklamalar birbirinizi daha iyi tanımanızı ve gelecekte benzer sıkıntılıları yaşamamanızı sağlayacaktır.

Mahremiyetinizin sınırlarını belirleyin

Sevgiliniz, sivilcelerinizi yok etmek için geceleri yüzünüzde diş macunuyla uyuduğunuzu bütün arkadaşlarına anlattığı için öfkelendiğiniz oldu mu? Siz, güveninizin kötüye kullanıldığını düşünürken, sevgiliniz yanlış bir şey yaptığını ya da rahatsızlığınızı asla fark etmeyebilir.
Bu türden bir durumda tartışmak yerine, diğerleriyle paylaşmasını istemediğiniz şeyler konusunda sevgilinizle sakin ve etkili bir konuşma yapmanızı öneririz.

Bu konuşmanın ardından, belirlediğiniz sınırlara göre davranmaya çalışmalısınız.

Birbirinize iltifat etmeyi unutmamalısınız

Sevgiliniz muhtemelen ne kadar da iyi bir aşçı olduğunun farkındadır. Ancak ona bu konuda arada bir iltifatta bulunmanızdan da zarar gelmez. Ya da sevgilinizin ne kadar iyi bir baba olduğunu görüyorsanız, arada bir bunu kelimelere de dökmelisiniz.
Güzel özelliklerinizi ve güçlü olduğunuz taraflarınızı birbirinize hatırlatmaktan kaçınmamalısınız. Böylelikle ilişkiniz güçlenirken, sizin için dünyadaki en değerli insanın hakkınızda düşündüğü pozitif şeyleri duyarak özgüveniniz de artacaktır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0