0

Mutlu bir çocuk büyütmenin ilk ve en önemli kuralı, onu, kendine has bir birey olarak olduğu gibi kabul etmeniz ve her seçimine saygı duymanızdır. Onlara güvenin ve saygı duyun. Göreceksiniz ki çocuklarınızda kendisine ve çevresine karşı güven besleyecek, saygılı ve duyarlı olacaktır.

Çocuklarınızı, kendinize benzetmeye çalışmayın. Onlar, siz isteseniz istemeseniz de anne ve babalarını rol model olarak kendilerine örnek alacaklardır. Bu noktada bilmeniz gereken, sizin için doğru olan bir şeyin çocuklarınız için de doğru olması gerekmediğidir. Bu yüzden kişisel seçimlerini, kendisine zararı olmayacak şekilde desteklemeli ve her zaman yanında olduğunuzu hissettirerek çocuğunuzu mümkün olduğunca özgür bırakmalısınız. Kendi benliklerinin ortaya çıkmasına izin verin. Bunun için çocuklarınıza rahat ve huzurlu bir ortam oluşturmanız büyük önem taşır.  Böyle bir ortamda kendilerini bulmalarına izin verin. Göreceksiniz ki içinde ki cevheri, sizin yardımınız olmadan, yönlendirmeden kendileri bulacak ve sevdikleri işin yolundan ilerleyeceklerdir.

Sorumluluk duygusunu erken yaşta tanıyın. Herkes kendi hayatından sorumludur. Anne baba olarak,  çocuklarınızın sorumluluklarını üstlenmeyin. Tam aksine kendi hayatlarından sorumlu olduklarını hissetmeliler ki, hata yapmayı ve hatalarından ders çıkartmayı öğrenebilsinler.

Sorular sormalarına kızmayın, verdiğiniz cevaplarla sakın geçiştirmeyin. Unutmayınız ki çocuklarınız, hayatı sizin sayeniz de yaşamakta ama sizden farklı bir bakış açısıyla, yaklaşımda bulunmaktadır. Sizin yaşam tercübelerinize güvenerek, merak ettiği ve gördüğü herşey için açıklama bekler. Bu yüzden çok fazla soru sorarlar. Önemli olan burada verdiğiniz cevaplardır. Çünkü sizin vereceğiniz cevaplarla bilgileri edinecek ve anlayacaktır. O yüzden bıkmadan usanmadan, merak ettikleri ne varsa cevaplamayı ihmal etmeyin ve açıklayıcı dilde yargılamalarına izin verin.

Çocuğunuzla, olabildiğiniz kadar vakit geçirmeye özen gösterin.Çünkü, çocuklarınızın her zaman size ihtiyaçları olacaktır. Zaman zaman ebeveyn rolünden çok, bir arkadaş olarak da onlarla iletişim kurabilir, hayata olan bakış açılarını, çocuklarınızın gözünden bakabilirsiniz. Bu onları daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Emin olun ki , çocuklarınız da bu durumdan dolayı çok mutlu olacak ve sizle vakit geçirmenin değerli olduğunu, verimli geçtiğini anlayacaktır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0