0

Evde sorunlu bir ergen mi yaşıyor? Saçlarınız hızla ağarırken, bu sorun konusunda ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Hatta bir de okullar açıldığından, işler daha da mı çığrından çıkıyor? Endişeye gerek yok. Size vereceğimiz 10 ipucuna dikkat edin, yeter.

Hata 1. Apaçık ortada olanı inkar etmek

Ergenlik çağındaki bir çocuğun davranışları hızla değişirken, bunu olağan bir şey olarak kabul edip bir şey yapmadan duramayız. Bu nedenle sorunlar olduğunu görüyorsanız, daha geç olmadan bu konuda bir şeyler yapın.

Hata 2. Konuşmak yerine vaaz vermek

Çocuğunuzun kendi kararlarını verebilen bir yetişkin olmasını istiyorsanız, onu bu konuda yönlendirmelisiniz. Bu yüzden sürekli vaaz vermek yerine, olasılıklar ve seçenekler üzerinde durup, doğru kararı kendisine bırakmalısınız.

Hata 3. Cezalandırmayı es geçmek

Çocuğunuza belli konularda sınırlar koymalı ve bu sınırları aştığı takdirde bunun belli sonuçları olduğunu göstermelisiniz. Çocuğunuz kuralların gereksiz olduğunu düşündüğü ve canı istediğinde bu kuralları yıktığında cezalandırılmazsa, bu ona yapılan bir kötülüktür.

Hata 4. Gerçekçi olmayan hedefler koymak

Büyümenin önemli parçalarından biri hedefler koymak ve bu hedeflere ulaşmak için plan yapabilmektir. Bu nedenle çocuğunuzu gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koyma konusunda eğitmeli ve cesaretlendirmelisiniz.

Hata 5. Yalnızca olumlu sonuçlar beklemek

Çoğu zaman çocuklarımızdan çok fazlasını bekler ve başarılarını yeterince takdir etmezken, kötü taraflarını ve başarısızlıklarını aşırı eleştiririz.

Hata 6. Eğitimin okul ve öğretmenlerin işi olduğuna inanmak

Okuldan yalnızca çocuklarımızı eğitmesini değil, aynı zamanda uyuşturucu, alkol, kumar vs akötü alışkanlıklardan uzak durmayı öğretmesini de bekleriz. Yanlış! Çocuk yetiştirme evde başlar ve okul ancak destekleyici rolde olabilir. Hayat hakkında asıl eğitimi verecek olan her zaman ebeveynlerdir.

Hata 7. İyi notlar, her şeyin yolunda olduğu anlamına gelmez

İyi notlar öğrenme sürecinin yolunda olduğunun kanıtından başka bir şey değildir. Çocuğunuz notları iyi olduğundan dolayı her şeyi yapabileceğini düşünmeye başlarsa, sorunlar da ardından gelecektir.

Hata 8. Ailenin bir arada olması gereken zamanların yaratılması

Günümüz yaşantısında ailenin bir saat için bir araya gelmesi kolay değil. Ancak bu zamanı yaratmak zorundasınız!

Hata 9. Çok çabuk pes etmek

Çocuklar sürekli olarak ebeveynlerinin sabrını test eder. Yaptıklarını kabullenmemiz konusunda inanılmaz yenilikçi fikirler geliştirebilirler. Ancak kendi fikirlerinizde diretmek, istikrarlı olmak ve otoriterinizi korumak çok önemlidir.

Hata 10. Zamane çocuklarını sürekli olarak eleştirmek

Bugünün çocuklarını sizin zamanınızın çocuklarıyla karşılaştırmanız normal. Ancak modern çocuklar sizin zamanınızda sahip olduğunuz şartlardan çok daha başka şartlarda büyüyor. Bu farklı anlamalı ve değişimi kabullenmelisiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0