0

Nayib Bukele Kimdir? El Salvador Başkanı Nayib Bukele Nereli?

Yakın zamanda ülkemize gelecek olan El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin yapacak olduğu ziyaret basında büyük yankı uyandırdı.

2019 genel seçimlerinde ülkesi El Salvador’un devlet başkanı seçilen Nayib Bukele dünya üzerinde kripto para olarak Bitcoin’i resmi ödeme sistemi olarak kabul eden tek ülke El Salvador’un Başkanı konumundadır.

Kripto para ile iç içe bir kişilik olan adeta bir kripto para hayranı olan Nayib Bukele, Dedeleri tarafından soyu Osmanlı hanedanlığına kadar bir bağlantısı olduğu bilinmektedir.

Bitcoin’i ülkesinde resmi ödeme olarak ederek Dünya üzerinde bir ilke imza atan El salvador Devlet Başkanı Nayin Bukele önümüzdeki günlerde Türkiye’ye resmi bir ziyaret sağlayacak. Bukele sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda 20 Ocak Perşembe günü Türkiye Cumhuriyeri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret edeceğini açıkladı.

Dünyaca ünlü TİME dergisinde geçtiğimiz senenin en etkili 100 kişisi arasında gösterilmişti. Bukele genç yaşında ülkesinde yaptıklarıyla Orta Amerika bölgesinde tarih yazan lider olarak tanımlanmaktadır.

Nayib Bukele Kimdir, Nereli?

nayib bukele

Nayib bukele, 24 Temmuz 1981 San Salvador doğumludur.  Dünyaca ünlü marka Yamaha Motors’un El Salvador temsilcisi ve ithalatçısıdır. 38 yaşında büyük bir başarı ile El Salvador’da başkan seçilen Nayib Bukele kendine has tarzıyla dikkatleri üzerine çekmektedir.

Spor şapkaları ve deri ceket tarzıyla bilindik siyasilerin alışılagelmiş hatlarından sıyrılmıştır. İktidara geldiği zaman yaptığı Bitcoin’i resmi para birimi olarak ilan eden ve jeotermal enerjiyle kripto para madenciliği yapan sıra dışı bir lider olarak dünya gündeminde oldukça önemli bir yer almaktadır.

Nayib Bukele Ve Osmanlı

1981’de El Salvador’da dünyaya gelen Nayib Bukele, farklı bir soy yapısıyla da dikkat çekiyor. Farklı din ve ülkelerin yer aldığı soyda, baba tarafından dedesi ve babaannesi Osmanlı pasaportuna sahip Kudüs ve Beytüllahim’de yaşayan ve daha sonra El Salvador’a göç eden Hristiyan Filistin halkındandı. Anne tarafı ise Ortodoks Hristiyanlık mezhebine dahil olan bir aileden gelmektedir.

Bukele’nin babası Armando Bukele Kattan, tekstil, eczacılık ve medya alanında önemli yatırımlar yapan, kendini oldukça fazla geliştiren doktora derecesine sahip bir iş insanıdır. Yaşamının devamında İslam dinini seçen ve 1992 yılında El Salvador’daki ilk caminin kurulumunda öncü olmuş kişilerdendi. 2015’de vefat eden Bukele’nin babası, ülkedeki Müslüman toplum tarafından örnek alınan figürlerden olmuştur.

El Salvador Nerede?

El Salvador, Orta Amerika’da yer alan yaklaşık 6,9 milyonluk nüfusa sahip bir ülkedir. Ülke, batıda Guatemala’ya, kuzey ve doğuda Honduras’a komşudur. Güneyinde Büyük Okyanus bulunur. El Salvador, Amerika anakarasının nüfus yoğunluğu en fazla olan ülkesidir ve ayrıca bölgenin en sanayileşmiş ülkesidir. Resmi adı El Salvador Cumhuriyeti’dir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0