0

Vücut saatimize uygun zamanda yemek yemeye özen göstermeliyiz. Vücut saati dendiği zaman, genel olarak ne zaman uyuduğumuzu belirleyen bedensel süreçler anlaşılmaktadır. Fakat yapılan çalışmalar sonucunda  saatlerin  vücudumuzun her bir hücresinde mevcut olduğu görülmektedir. Kısacası vaktinde yapılan herşey yararlıdır! Vakti geçtiğinde ise zararlı olabilir.

Bu metobolizmamız içinde geçerlidir. Çünkü, 24 saat içinde her bir metabolizma sürecimizi belirleyen bir vücut saatimiz olduğu tespit edilmiştir. Örneğin; yemeği ne zaman yediğimizin sağlığımızla ilgisi, dünyada, özellikle de gelişmiş ülkelerde en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen obezitenin ve obeziteye bağlı rahatsızlıkların oluştuğu gözlemlenilmiştir.

Dengeli ve sağlıklı beslenmenin başlıca konusu olarak görülen ‘’vaktinde yemek yemek’’ herkes tarafından uygulanması gereken ve kazanılması gereken bir alışkanlık olarak kabul edilmiştir.  Ayrıca sağlıklı yemek yeme ve doğru zamanda yemek yeme alışkanlığı, fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığımıza fayda sağlayan önemli bir davranış olarak kabul edilmiş, bu alışkanlıkların genel sağlığımızı iyileştirdiği ve iyi hissetmemizi sağladığı belirtilmiştir. Dengesiz ve zamansız yemek yeme alışkanlıklarına bağlı olarak vücut dengemzi etkileyen ‘’kolestrol, kan basıncı, hormon dengesi ve aşırı kilo alımına bağlı rahatsızlıkların oluşacağının da tekrar tekrar altı çizilmiştir.

Ne Zaman Yemek Yememeliyiz?

Araştırmalara göre; gündüz yemek yediğimizde vücudumuzun çok daha iyi çalıştığı ve metabolizmamızın formunu korumasının daha  kolay olduğu gözlenmlenmiştir. Birçok insanın akşamları yemek yeme ve gece yatmadan önce atıştırma alışkanlığı ise yanlış bir beslenme alışkanlığına örnek olarak gösterilmiştir. Bu yüzden akşam yemeği porsiyonlarımızı azaltmamız ve gece yatmadan önce muhakak yemek yememeye özen göstermeliyiz ki, doğru zamanda yemek yemek kilomuzu, hormon dengemizi, kan şekerimizi, kolestrol seviyemizi ve uyku düzenimizi koruyabilmeliyiz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0