0

Empati; insanin karsisindaki gibi düşünüp herhangi bir durumda karsidaki insan ne yapardi sorusunu kendisine sormasi ve o sorunun cevabini yine karsida ki insan gibi bulması demektir.

*insanlar, kendini başkalarının gözüyle görme yatkınlığı,

*başkalarını başka insanların gözüyle görme ve başkalarına onların gözüyle bakma yatkınlığını kazanmaktadır.

Modern hayatın içerisinde yaşadığımız bir çok sorun alanın empatik kavramıyla ilişkilidir. Günlük hayatın içinde unuttuğumuz değerler ve dayanışma açısından empati son derece önemlidir. Bu yüzden İletişimde empatinin kurulabilmesi için,kişinin karşısındaki kişinin hem duygu hem de düşüncelerini doğru olarak anlaması büyük önem taşımaktadır. Çünkü, bireylerin gelişime açık,kendini yenileyen,önyargılardan uzak,iletişim kurduğu kişinin bulunduğu yeri değerlendiren demokratik tutumu davranış edinmiş kişiler bu kazanımlarını empatik iletişimi gerçekleştirerek sağlayabilirler.

Neden Empati Kurulmalıdır?

İletişim çatışmalarının çoğu yeterince anlamamak ve anlaşılmamaktan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle empati kurmak iletişim çatışmalarını çözebilen en önemli adımdır. Her kim olursa olsun, karşımızda ki kişinin duygu ve düşüncelerini daha iyi anlayabilmek için iletişim halinde kalmalı, kendimizi karşımızda inin yerine koyarak muhakak empati kurmayı sağlamalıyız!


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0