0

İzlanda, birçok küçük adadan oluşan bir devlet. Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde volkanik bir ada üzerinde kurulmuş. Ülkenin en yakın komşusu 350 km uzaklıktaki Grönland. Nüfusu 320 bin kişi olan İzlanda’da nüfusun yüzde sekseni şehirlerde, kalan kısım ise köylerde yaşıyor. Günümüzde özgürlük ve eşitlik üzerine kurulu modern bir toplum yapısına sahip olan İzlanda’da öyle bir yasak var ki, duyanları şaşkına çeviriyor: İzlandalılar çocuklarına istedikleri ismi koyamıyor!

Şahıs İsimleri Komitesi: Mannanafnanefnd

İzlanda’da anne ve babalar yeni doğan çocuklarına her diledikleri ismi koyamıyor. Ebeveynler, çocuklarının ismine karar verirken 1991 kız, 1888 erkek isminin bulunduğu listeden seçim yapıyor. Listeden seçim yapmayan anne babaların yeni seçtikleri isim komite tarafından onaylanırsa onaylı isimler listesine giriyor. İsim başvurularından sonra üç kişiden oluşan Mannanafnanefnd yani Şahıs İsimleri Komitesi seçimleri onaylıyor.

Şahıs İsimleri Komitesi Nasıl Çalışıyor?

Bu komiteye yapılan başvurular aylık olarak değerlendiriliyor. Şahıs İsimleri Komitesi’nin aylık toplantısında bu isimler gözden geçirilerek uygun olanlar onaylanıyor, uygun olmayanları ise reddediliyor. Verilen bilgiye göre her ay başvuruların yaklaşık yarısı ila üçte ikisi arasındaki bir oranda anne – babanın isim başvurusu kabulle sonuçlanıyor.

Kabul Edilmeyen İsimlere Örnek

2016 yılında bir İzlandalı kızına Cleopatra ismini koymak istemişti. Aylık toplantısını gerçekleştiren komite bu ismi reddetmiş ve gerekçe olarak da İzlanda alfabesinde C harfinin olmamasını göstermişti.

İzlanda’da İsim ve Soyisim Nasıl Kullanılıyor?

2014 yılında göreve atanan üç kişilik Şahıs İsimleri Komitesi’nin en kıdemli üyesi Jóhannes Bjarni Sigtryggsson. Kendisi İzlanda dili grameri konusunda uzman. Adını ünlü bir İzlanda şairi olan dedesi Jóhannes Bjarni’den almış. Soy ismindeki Sigtryggur ise babasının ismi. “Son” eki “oğlu” anlamına geliyor. Kızlarda ise bu ek yerine “dóttir” yani kızı kelimesi babanın ismine ekleniyor. İzlanda’da soyadlarında babanın adı bulunuyor. İzlandalılar isim verirken genelde aile büyüklerinin isimlerini çocuklarına veriyor. Burada kalıcı soy adı yok, herkes babasının ismini soyadı olarak kullanıyor.

Günümüzde Durum

Evlilik dışı ilişkilerin İzlanda’da hızla artması ile önemli sayıda çocuk evlilik dışı doğuyor. Bu çocuklar soyadı olarak annesinin adını kullanıyor. Ayrıca istediği isimleri çocuklarına vermek isteyen anne babalar hukuk mücadelesi başlatıyor. Böylelikle Şahıs İsimleri Komitesi’nin işi giderek zorlaşıyor. Uzmanlar 20 yıl içinde bu durumun son bulacağını ve İzlandalıların çocuklarına diledikleri her ismi verebileceğini düşünüyor.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye