0

Omicron Varyantı Nedir? Yeni Varyant Ülkemizde Görüldü Mü?

Dünyayı iki senedir etkisi altına alan korona virüs bir çok mutasyon geçirmişti, son olarak en hızlı şekilde yayılan mutasyonun adı Omicron oldu. Yüksek bulaşıcılık hızıyla sonra günlerde dikkat çekiyor. Tüm dünya tarafından takip edilen Omicron varyantı diğer varyantlara göre daha etkili olup olmayacağı merak ediliyor. Dünya üzerinde yayılan varyant nedeniyle ülkeler arası uçuşlar peş peşe durdurulmaya başlandı.

DSÖ’nün yayınladığı bilgilendirme metninde, Omicron’un çok sayıda mutasyona sahip olan farklı bir varyant olduğunun altı çizilerek, bağışıklık sisteminden kaçma ve yüksek seviyede bulaşıcı olabilme potansiyelinin endişe verici olduğu aktarıldı. İlk olarak Güney Afrika’da tespit edilmiştir, daha sonra İsrail, Almanya, Belçika ve Kanada dahil olmak üzere birçok ülkeye yayıldığının görüyoruz.

Omicron Varyantı Nedir?

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada: Delta’dan daha hızlı şekilde bulaşma ve ciddi hastalığa yol açabileceği yönünde yorumlar yapılmaktadır. Ancak Dünya Sağlık Örgütüne göre, Omicron varyantının daha hızlı şekilde yayıldığına dair net bir kayıt olduğuna rastlanılmadığını açıklamıştır. Daha hızlı yayıldığı belirtilse de öldürücülüğüyle ilgili henüz bir bilginin olmadığı ve ya mevcut aşılarının henüz etkili olup olmayacağı hakkında bir bilgi bulunmadığı söylenmektedir.

omicron

Omicron varyantının belirtileri nelerdir?

Omicron varyantını belirtileri kuru öksürük, gece terleme, yüksek ateş ve vücutta olusan ağrıların olduğunu söyleyebiliriz. Belirtilerinin arasında yoğun şekilde halsizlik durumu da yer almaktadır.

Omicron varyantı Türkiye’de görüldü mü?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı yazılı açıklamada yeni varyantların çıkmasının beklenen bir durum olduğunu ancak endişe verici bir gelişmenin olmadığını belirtti, ”Vatandaşlarımızın aşılarını tamamlaması son derece önemlidir. Omicron varyantının bilinmeyen yönlerine karşı en güçlü tedbirlerimiz mesafe ve maske kullanımıdır” ifadelerini kullandı.

Omicron ile diğer varyantlar arasındaki fark ne?

Omicron varyantı için Korona virüsün şuana kadar geçirdiği en büyük mutasyon olduğunu söyleyebiliriz. Bu varyantta, diğer oluşan varyantlardan örnekler görülmüştür. Diğerlerine göre daha hızlı yayılmaktadır. Mevcut aşıların, omicron varyantı için etkili olup olmadığı konusunda araştırmalar sürmektedir. Ancak herkesin bu virüslere karşı aşılarını yaptırması oldukça önem arz etmektedir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0