0

Karşılaştığınız anda özgüveninden etkilendiğiniz bazı insanlar vardır ve arkalarında daima sırlarının ne olduğunu dair bir merak duygusu bırakırlar. İşte özgüveni yüksek bu insanlarda farkedebileceğiniz 15 özellik:

1.  Güçlü bir benlik duyguları vardır. Neden hoşlanıp neden hoşlanmadıklarını bilirler. Geniş tecrübeleri kişiselliklerini zenginleştirir.

2.  Sınırlarının farkındadırlar. Başkalarını mutlu etmek adına onları memnun etmeye çalışmazlar. Elbette bunun anlamı sadece egolarını güçlendirmek için aykırı olmaları değildir.

3.  Geçmişe takılıp kalmadan yaşadıklarından ders çıkarırlar. Geçmişimiz, hayatta ileri gidebilmemiz için yardımcı bir rol oynayabilir; tabii orada sıkışıp kalmazsak…

4.  Amaçlarının ve hayallerinin peşinden giderler. Zaman zaman korkabilirler fakat ne olursa olsun hayallerine ulaşmak için mücadele ederler.

5.  Hataların, öğretici fırsatlar olduğunu bilirler. Yaptıkları hatalar için kendilerini yargılamazlar. Hataların, bir dahaki sefere daha başarılı olabilmek için bir fırsat sunduğunu bilirler.

6.  Yeni şeyler denerler. Tecrübe en iyi öğretmendir. Yeni şeyler denemek insan olarak gelişimimize katkıda bulunur.

7.  Risk alırlar. Risk almaları gerekse de bilinçli seçimler yaparlar. Kumar ve risk arasındaki farkı bilirler. Ellerinden geldiği kadar önlemlerini alarak çaba göstermeye değeceğini düşündükleri risklerin üzerine giderler.

8.  Kurban rolünü oynamayı reddederler. Herkesin kendine göre yaşadığı zorluk ve mücadeleler vardır. Özgüveni yüksek insanlar bu zorlu durumların kendilerini kurban gibi hissettirmelerine izin vermezler. Elbette bazen kendimiz için üzülürüz; fakat bunu kendimize acıma noktasına getirmemeliyiz.

9.  Başkalarının ve kendilerinin başarılarını takdir ederler. Gerçekten özgüven sahibi insanların kıskançlık beslediğini veya başkalarının başarılarını hafife aldığını göremezsiniz. Onlar daima başka insanların başarılarını da takdir ederler.

10.  Her bir saniyelerini görüşmelerle veya teknolojiyle doldurma gereği duymadan kendi düşünceleriyle başbaşa kalabilirler.

11. İçgüdülerine güvenirler. Kendimiz için en iyi seçimleri yapabilmemiz için, içgüdülerimiz bize rehberlik ederler.

12.  Değişimi kabul ederler. “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.”  Değişiklik her zaman hoşlarına gitmese bile onları kabullenmeyi ve en iyi şekilde ayak uydurmayı tercih ederler.

13.  Sağlıklarına önem verirler. Sağlıklı besinler, dinlenme ve aktivitelerle vücutlarını zinde tutarlar.

14.  Başkalarını küçük düşürmek yerine onları teşvik ederler. Özgüven ve ego aynı şeyler değildir. Özgüveni yüksek insanlar kendilerini yükseltmek için başkalarını alçaltmaya ihtiyaç duymazlar.

15.  Kendilerini küçümsemezler. Elbette kimse mükemmel değildir.  Özgüveni yüksek insanların da zayıf anları mutlaka olur.  Fakat onlar bunların üstesinden gelip yollarına devam ederler.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0