0

Bir resmin bin sözcükten daha değerli olduğu söylenir. Kendinizi insanlarla dolu bir odaya girerken düşünün. Ağzınızdan tek kelime çıkmamışken, kendiniz
hakkında hiçbir şey söylememişken, insanlar yalnızca size bakarak hakkınızda nasıl bir fikir edinir?

Kendinizi ve hareketlerinizi gözlemleyin. Bunu yaparken aşağıda listelediğimiz 10 noktaya da dikkat etmeye çalışın. Bazı küçük detaylarla ilginerek bile, vücut dilinizin özgüven yaymasını sağlayabilirsiniz.

1. Eller cepte olmasın

Kendimizi gergin hissettiğimizde, içgüdüsel bir şekilde avuçlarımızı saklamaya yöneliriz. Diğer taraftan, ellerimizin, avuçlarımızın görünür ve rahat olması kendinizi olan güvenimizi yansıtırken, karşı tarafa saklayacak hiçbir şeyimiz olmadığını iletir. Ayrıca ellerimizi cebe soktuğumuzda daha kambur durmamız da olasıdır ki bu da dışarı karşı olumlu bir mesaj değildir. Bir de ipucu: avuçlarınızı kalçalarınızın üzerine koyarak kendinize olan güveninizi çok daha açık bir şekilde gösterebilirsiniz.

2. Kıpırdamadan durun

Olduğu yerde sürekli olan kıpırdanan bir insan, çevresindekilere gerginliğini ve kendine güven azlığını iletir. Bu noktada en büyük düşmanınız avuçlarınız; özellikle ellerinizle avuçlarınızın titrememesini sağlayın. Elbette belli bir konudan bahsederken avuçlarınızı kullanabilirsiniz ancak bütün hareketlerinizin sakin, kontrollü ve kendiliğinden olması çok önemlidir. Ve otururken ayaklarınızı ya da bacaklarınızı sallamamaya dikkat edin.

3. Bakışlarınız ileride olsun

Tek başımıza yürürüken doğal bir güdüyle başımızı hafifçe öne eğer, önümüze bakarız. Ancak bu yürüyüşle çevremize, kimseyle iletişime geçmek istemediğimiz mesajını veririz. Yani yürürken bakışlarımız her zaman yukarıda ve ileri dönük olmalı.

4. Her zaman dik durmaya dikkat edin

Kambur durmaya alıştıysanız bu sizin için gerçekten zor olabilir ama denemekten zarar gelmez. Ayaktayken ya da yürürken, omuzlarınızı geriye atmayı deneyin. Bu basit düzeltme hareketi bile duruşunuzu büyük ölçüde değiştirecektir. Hatta bu hareketi aynanın önünde birkaç kere denerseniz, nasıl bir güven göstergesi olduğunu siz de görebilirsiniz.

5. Uzun adımlarla yürüyün

Kendine güvenen biri yavaş, hantal bir yürüyüşe sahip olamaz. Bu nedenle, özgüveninizi yürüyüşünüzle de yansıtmak için her zaman uzun adımlar atmaya çalışın. Nereye gittiğini çok iyi bilen biri gibi görünmekten daha olumlu bir mesaj olamaz.

6. Tokalaşmalara dikkat

Karşınızdaki kişiye ölü balık tutuyormuş gibi hissettiren bir tokalaşmadan daha kötü ne olabilir ki? Kendine güvendiğinizi çok iyi bir şekilde gösteren, güçlü bir tokalaşma üzerinde çalışın. İpucu: Tokalaşırken karşınızdaki kişinin elini çok güçlü sıkmamaya ve tokalaşmanın gereğinden uzun sürmemesine dikkat edin.

7. Düzenli olmak

Önemli bir toplantıya bakımsız, taranmamış saçlarla ya da kirli, kırışık kıyafetlere gitmek, insanların karşısına akşamdan kalma bir şekilde çıkmak kadar kötüdür. Bu nedenle her zaman bakımlı ve derlitoplu bir görünüm korumaya çalışın.

8. Gülümseyin (ama Joker gibi değil)

Kendinden emin insanlar, çekinecek bir şeyleri olmadığı için genellikle yüzlerinde bir gülümsemeyle sosyal etkileşime girerler. Sokakta ya da ofiste yalnızca karşılaştığınız birine gülümsediğiniz takdirde, o kişi de size gülümseyerek karşılık verecektir. Ancak gülümsemenizin sıcak olmasına, meydan okur bir hava taşımamasına dikkat etmelisiniz.

9. Kollarınızı kavuşturmayın

İnsanlar kendilerini tehdit altında ya da rahatsız bir durumda hissettiklerinde içgüdüsel bir hareketle kollarını kavuşturur. Diğer taraftan, kolların serbest ve rahat olması, kendine güvenen ve ulaşılabilir biri olduğunuzu gösterir.

10. Dokunmaktan çekinmeyin

İnsanlar güzel şeyler yaptıklarında ya da söylediklerinde, onlara dokunmaktan çekinmeyin. Siz o kişiye saygı gördüğünü ve kendisine güvenildiğini hissettirirseniz, bu saygı ve güven sizin dışarı karşı mesajınız olur.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0