0

Panik atak ve anksiyete

Panik atak, aniden ortaya çıkanyoğun anksiyete ve korku duygularıdır. Hızlı kalp çarpıntısı, titreme, solunumda sıklaşma, nefes alamama hissi ve gerçeklik algısını yitirme gibi bir veya daha fazla fiziksel semptomlarla birlikte görülebilir.

Panik atak geçiren insanların çoğu bayılacakları ve hatta ölecekleri hissine kapılabilirler. Ancak panik atağın fiziksel hiçbir etkisi yoktur ve 10 ila 30 dakika içinde belirtiler kaybolur.

Fiziksel zararı olmasa da panik atak genellikle psikolojik ve duygusal olarak zarar veren bir olgudur. Panik atak mağduru kişi her an tetikte bir sonraki atağın ne zaman ve nerede geleceğine dair endişelerle yaşamaktadır. Maalesef bu takıntılı düşünce yapısı panik atağı daha fazla tetikleyerek kırılması zor bir kısırdöngüye neden olmaktadır.

Bununla birlikte, panik atağın tetiklemesi sonucu yükselen stres seviyesinin bağışıklık sistemini zayıflattığına dair bazı kanıtlar da bulunmaktadır. Dolayısıyla panik atakla başa çıkmak sadece duygusal değil fiziksel sağlık için de kilit bir nokta haline gelmektedir.

Doktorlar genellikle panik atak semptomlarını “idare etme” eğiliminde olsa da atakları durdurmanızı sağlayacak 2 yöntem bulunmaktadır: “Nefes egzersizleri” ve “Bilişsel stres azaltma teknikleri (kendinizi panik atağı durdururken hayal etmek vs.” Her ikisinin de uygulanması en iyi sonuçları verir.

Nefes egzersizleri için yapabileceğiniz en kolay şey sakin bir şekilde oturarak solunumunuzu yavaşlatmak ve aldığınızdan daha uzun bir şekilde nefes vermeye konsantre olmanızdır. Bu egzersiz aldığınız oksijen miktarını yavaşça azaltacak ve dakikalar içinde hissedilebilir derecede sakinleşme etkisi yaratacaktır.

Genelde fazla miktarda oksijenin vücudumuz için iyi birşey olduğunu düşünsek de aslında aşırı miktarda oksijen hiperventilasyon(aşırı derecede hızlı ve

derin solunum)a neden olarak anksiyeteyi tetiklemektedir. Belki daha önce “kesekağıdı ile nefes alıp verme” tekniğini daha önce duymuşsunuzdur. Bu yöntem de aynı ilkeye dayanır: merkezi sinir sistemini yatıştırmak için oksijen alımını yavaşça azaltmak.

Bilişsel stres azaltma teknikleri de panik atakla başa çıkmanızda etkilidir; ve anksiyete ve panik atak semptomlarını azaltmak için nefes egzersizleriyle birlikte kullanılabilir. Bu teknikleri öğrenmek için vakit ayırmak stres ve anksiyete ile ve dahası panik atakla başa çıkma yetinizi geliştirebilir.

Kolay ve etkili tekniklerden biri de “Soru-Cevap” tekniğidir. Gözleriniz kapalı bir şekilde oturun ve kendinize aşağıdaki soruları yöneltin::

Bana kendimi ne sakin ve huzurlu hissettiriyor?

Kendimle ve dünyayla barış içinde olsam tam olarak ne hissederim?

________ yanımda olsaydı kendimi nasıl hissederdim? (Boşluğu sakin ve kontrollü olduğunu düşündüğünüz birinin ismiyle doldurabilirsiniz. Arkadaşınız, sevgiliniz veya bir yakınınız olabilir.)

Yukarıdaki soruları kendinize sakin bir şekilde sorun ve cevaplarını vermek için kendinize zaman tanıyın. Bunları kendinize istediğiniz zaman sorabilirsiniz. Önemli olan sorular arasında durarak cevaplarını vermektir.

Soru-cevap şeklindeki stres azaltma tekniğini ve nefes egzersizlerini düzenli olarak yaparak panik atak krizleriyle önemli ölçüde başa çıkabilirsiniz. Eğer panik atağınıza eşlik eden başka semptom ve hikayeler de varsa psikoloğunuza danışmaktan çekinmeyin.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0