0

Pankreas Kanseri

Pankreas kanseri; Pankreasın bir bölümünde giderek coğalan ve kötü huylu kitleler olarak adlandırılan rahatsızlığa pankreas kanseri olarak adlandırılmaktadır. Vücuda en hızlı yayılan kanserler arasında yer almaktadır.

Pankreas kanserinin birden fazla belirtisi vardır  ve organlar üzerinde en hızlı yayılan kanser çeşitleri arasında yer almaktadır.

Pankreas kanseri insan vücudunda dayanılması güç bir ağrı hissettirmektedir. Bu ağrılarının çoğunluğu mide ile karın bölgesinde oluşur. Bazı tetikleyen durumlarda sırt ve bel kısmında da hissedilebilir.

Pankreas Kanseri Nedir?

Pankreasın herhangi bir bölümünde oluşan ağrıların çoğalma eğilimi gösteren zararlı kitlelerdir bu kitleler Pankreas kanseri olarak adlandırılmaktadır. Bu rahatsızlık erken tanı ve tedavi durumlarında iyileşme göstermektedir.

Uygulanan cerrahi tedavilere rağmen, pankreas kanseri vücutta yeniden görülebilir. Pankreas kanserinin son evresinde hastalar; yürümekte, konuşmakta ve ilaçlarını almakta zorlanabilir.

Uygulanan cerrahi tedaviye rağmen, pankreas kanseri yeniden nüksedebilir. Kanserin son evresinde hastalar; yürümekte, konuşmakta ve ilaçlarını almakta zorlanabilir.

Belirtileri:

  • Karın ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Halsizlik ve yorgunluk hissi
  • Şişkinlik
  • Üst karın bölgesinden başlayıp sırta vuran ağrı
  • Derinin ve göz altlarının sarılaşması

Tedavisi:

Cerrahi müdahale, kemoterapi ve radyasyon tedavisi  uygulanabilir. Uzman doktorlar tarafından kanser hücreleri incelenerek hastalığın kaçıncı evresinde olduğu gözlemlenir ve buna uygun yol haritası çizilir.

Pankreas Kanserinin Öldürme Hızı

Pankreas kanseri en hızlı yayılan kanserler arasındadır. Hastalık teşhisi koyulduktan sonra 5 yıl hayatta kalma oranı yüzde 5. Hastalığın tanısı geç konulduğu zaman genelde ölüm oranı aşağı yukarı 6 ay içinde gerçekleşmektedir.

Pankreas Kanseri Hangi Yaşlarda Görülür?

Pankreas kanseri 60-80 yaş arasında karşılaşılan bir kanser türüdür. 40 yaşının altındaki kişilerde daha az görülmektedir. Erkeklerde kadınlara oranla görülme oranı daha fazladır. Ölüm oranın en yüksek olduğu kanserlerin ilk sıralarında pankreas kanseri yer almaktadır.

Pankreas Görevini Yapmazsa Ne Olur?

Pankreas enzimlerinin eksik olması sonrası, karbonhidratlar, proteinler ve yağlar tam olarak ayrıştırılmaması sonucu bağırsak besin bileşenlerini kana aktaramaz ve bunun sonucunda sindirilmemiş besinler bağırsakta kalmış olur. Şişkinlik, karın kramplarına neden olmaktadır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0