0

Vatandaşı olunan ülke dışında bir ülkeye seyahat etmek için kullanılan özel bir belge türüne pasaport denir. Uluslararası olarak hazırlanan belgede seyahat edecek kişi ile ilgili bilgiler yer alır. Bu yazımızda pasaport ne işe yarar, pasaport türleri nelerdir, pasaport nasıl çıkartırım, pasaport nereden alabilirim sorularına yanıt bulacaksınız.

Pasaport Ne İşe Yarar?

Pasaport; farklı bir ülkeye iş, sağlık, gezi ya da başka bir nedenle seyahat etmek için kullanılır. Her ülkenin ülkeye yabancı girişi ile ilgili farklı düzenlemeleri vardır. Bu sebeple seyahat edilecek ülkenin vize kuralları mutlaka öğrenilmelidir.

Pasaport Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Türkiye’de umuma mahsus pasaport, hususi pasaport, diplomatik pasaport ve hizmet pasaportu olmak üzere 4 çeşit pasaport bulunmaktadır.

1. Bordo Pasaport

Belirli şartları yerine getiren, standart vatandaş kategorisinde olan Türk vatandaşlarına verilen pasaport türüdür. Standart özelliklere sahiptir ve umuma mahsus pasaport olarak da adlandırılır. Yalnızca vizesiz gidilebilen ülkelere direkt giriş hakkı vardır.

2. Yeşil Pasaport

Hususi pasaport olarak da bilinen yeşil pasaport, devlet adına çalışan memurlara ve bu kişilerin belirli şartları taşıyan ailelerine verilir. Yeşil pasaport kullanarak bazı ülkelere belirli gün sayısı ile vizesiz seyahat etmek mümkündür.

3. Gri Pasaport

Diğer bir ismi hizmet pasaportudur. Devlet kurumlarında çalışan ve devlet tarafından görevli olarak yurt dışına çıkan kimseler sahip olabilir. Sarı basın kartı sahibi basın mensupları ile yurt dışında görevli akademisyenler de gri pasaport kullanabilir. Gri pasaport, bazı ülkelere vizesiz seyahat imkanı sunar.

4. Siyah Pasaport

Diplomatik pasaport olarak da adlandırılır. Dışişleri Bakanlığınca verilen bu pasaport hiçbir harca tabi değildir. Devlet adına görev yapan kişilere ve ailelerine verilir. Dünyanın pek çok ülkesine vizesiz giriş yapmaya olanak tanır.

Pasaport Nasıl Çıkartırım?

Pasaport nasıl çıkartırım diyorsanız öncelikle pasaport harç ödemesi ve defter ücretini yatırmalısınız. Daha sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden başvuracağınız pasaport türünden randevu almalısınız. Randevuyu online olarak aldıktan sonra randevu günü nüfus cüzdanı aslı, biyometrik fotoğraf ve yaptığınız ödemelerin dekontu ile İl veya İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde olmalısınız. Eğer daha önce parmak izi vermediyseniz parmak iziniz de burada kayda alınacaktır. Başvurunuz ilgili personel tarafından incelenecek, güvenlik anlamında bir sorun olmadığı takdirde pasaport almanıza onay verilecektir. Önemli bir detayı hatırlatalım: Pasaport başvurusunda bulunan kişi yaşı ne olursa olsun İl veya İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde bizzat bulunmak zorundadır.

Pasaport Nereden Alabilirim? Pasaport Teslimi

Başvurunuz onaylandıktan ve pasaportunuz hazırlandıktan sonra en geç 2 hafta içinde PTT kargo ile başvuru sırasında verdiğiniz adrese ulaştırılacaktır. Telefonunuza gönderilecek SMS ile size bilgi verilecektir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye