0

Pırlanta güzelliği ve nadir olmasıyla hediyeler arasında ayrı bir yere sahiptir. Pırlanta o kadar nadirdir ki bugüne kadar kesilmiş olan pırlantaların tamamı toplansa bir çift katlı otobüsü ancak doldurabilir. Işıltısı gözlerinizi alacak pırlanta yazımızda pırlanta nedir ve pırlanta kalitesi nasıl anlaşılır sorularına yanıt bulacaksınız.

Pırlanta Nedir?

Elmas doğadaki en sert maddedir. Başka bir şekilde söylemek gerekirse dünyadaki en sert madenden 58 kere daha serttir. Bir elmas ancak başka elmasla kesilebilir. İşte bu elmasın kesilerek özel şekil verilmiş haline pırlanta denir. Elmas kesim yüzeyi fazlalığı ve altı kubbeli olması gibi özelliklere göre elmas daha çok ışıltıya kavuşur ve pırlanta olur. Elmasın pırlantadan farkı elmasta kesim yüzeyinin az ve alt kısmın düz olmasıdır. İngilizce pırlanta anlamına gelen diamond kelimesi Yunanca fethedilemez anlamındaki adamas kelimesinden türetilmiştir.

Pırlanta Şekilleri

Pırlantanın şekli kişilerin zevkine göre değişir. Pırlantanın kesimi değerini etkiler ancak şekli değeri etkilemez. En sık yuvarlak kesim kullanılır. Bu kesim tarzı dışında oval kesim, damla kesim, markiz kesim, zümrüt kesim ve kalp kesim gibi çeşitler vardır.

Pırlanta Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Birçok farklı seçeneğe sahip olan pırlantalar satın alınırken 4C adı verilen cut (kesim), colour (renk), carat weight (karat ağırlığı) ve clarity (berraklık) özelliklerine dikkat edilmesi gerekir.

1. Pırlanta Kesimi

Pırlantaya insan elinin kattığı tek özellik kesimdir. Kesimin ustalığı ve teknoloji pırlantanın ışıltısını etkiler.Yine pırlantanın ışığı kırma ve yansıtma oranı kesime bağlıdır.

2. Pırlanta Rengi

Pırlantalar renksiz gibi görünse de belli olmayan renk farkı bulunur. En değerli pırlanta en renksiz pırlantadır. Taşın ait olduğu renk skalasına göre D harfinden Z harfine kadar harf verilir. D renk pırlanta en kıymetli pırlanta çeşididir.

3. Pırlanta Karat Ölçüsü

Eski çağlarda kıymetli taşları tartmak amacıyla carob yani keçi boynuzu tohumunu kullanılırdı. Bu tohumların seçilmesinin özelliği her tohumun birbirine benzer ağırlık göstermesidir. Karat kelimesi carob kelimesinden gelmektedir. 1 karat pırlanta 1 keçi boynuzu tohumuna eşitken, bugün 1 karat 1 gramın beşte birine 200 miligrama eşittir.

4. Pırlanta Berraklık Derecesi

Her elmasın kendine özgü özellikleri vardır. Elması diğer elmaslardan ayıran kristalleşme sürecinde içine karışan minerallerdir. Bu minerallerin sayısına, rengine, büyüklüğüne, konumuna ve yapısına göre elmas farklı özellikler gösterir. Doğal iz ne kadar iz olursa elmas o kadar iyidir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye