0

Şarj Bağımlılığı: Plagomani Nedir?

Gelişen teknoloji ile birlikte dijital dünyaya ve teknolojik ürünlere bağımlılığımız gün geçtikçe artmakta olduğunu görüyoruz. Bu tür dijital hastalıklara verilecek örneklerden birisi de Plagomani olarak tanımlanan şarj bağımlılığıdır.

Plagomani görülen kişiler, her zaman prize yakın oturmayı tercih eder ve yanlarında bir yedek batarya bile taşırlar

Günümüzde tamamiyle interaktif ortamlarda çalışmaların olduğu ve insanların sürekli telefona bağımlı hale gelmelerinin sonucu olarak, “Ya şarjım biterse” diye herkes en az bir kere de olsa endişelenmiştir. Ancak bu durumun bir hastalık mı ya da bağımlılık mı olarak adlandırılması henüz bir teşhis koyulmadığını söyleyebiliriz.

Plagomani’ye, e-hastalıklar çerçevesinde değerlendirilen yaşadığımız çağın bir yeni fobisi yada travması olduğunu diyebiliriz.

Giderek yaygın hale gelen ve insanlarının günün büyük bir bölümü geçirdiği internet ve bunun bir parçası olan sosyal medyanın hayatımızdaki bağımlılık parçalarını da değiştirdiğini görmekteyiz.

Örneğin; Bir kafeye, restorana, sosyal bir alana gittiğimizde ilk aklımıza gelen telefonumuza ya da bilgisayarımızı şarj edebilme ihtiyacı hemen aklımıza gelmektedir. Bu bağımlılık durumu günümüzde birçok kişi de görülmeye başlanmıştır.

Plagomani Nedir?

Plagomani, İngilizce “plug” ve Latince “mania” kelimelerinin birleşmesinden oluşan priz bağımlılığı hastalığı.

Plagomani insanların, odalarındaki prize göre yataklarını ayarlamaları, cihazlarını şarj edecek yer aramaları, kafe veya restoranlarda prize yakın yerlerde oturmak istemeleri ve yanlarında taşınabilir şarj aletleriyle dolaşmaları durumunu tanımlıyor.

Plagomaniye sahip insanlar, okul, iş ya da sosyal hayatlarında akıllarında hep telefonlarının veya tabletlerinin şarj durumu olduğu için kendilerini o anda ilgilendikleri şeye odaklayamıyorlar.

Telefon bağımlılığından kurtulmak için ortaya atılan bazı maddeler:

  1. Öncelikle durumu iyice inceleyin.
  2. Süre sınırı getirin.
  3. Çocuğunuzun ilgi alanlarını öğrenin ve buna yönelik etkinlikler sunun.
  4. Telefonu, çocuğunuza bir ödül olarak sunmayın.
  5. Tuvalete girerken asla telefonunuzu yanınıza almayın.

Telefon Bağımlılığı Kaç Saat?

Eğitim kurumları çalışanları, işleri tamamiyle bilgisayar ve telefon üzerinden olan kişilerin ortalama kullanım süreleri haftalık bilgisayar/internet kullanım süresi ortalama 5 saat civarındadır. Haftalık ve günlük olarak yapılan araştırmalarda 8-10 saati aşan bilgisayar ve telefon kullanımı, bilgisayar/internet bağımlılığı olarak tarif edilmektedir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0