0

Plastik Kirliliğinin Yol Açacağı Sonuçlar Nelerdir?

Son yıllarda dünya üzerinde giderek artan plastik artıklarının doğaya verdikleri zarar giderek artmaktadır. Plastik kullanımın artmasıyla birlikte geri dönüşümün olmadığı ülkelerde dev plastik dağları oluşmaktadır. Bu durum doğaya verdiği zarar kadar insan hayatını da tehdit etmektedir.

Her yıl dünya üzerinde 242 milyon metrik ton plastik atık oluşmaktadır. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre plastik kirliliği ilerleyen yıllarda tahmin edilemeyecek seviyeye geleceği düşünülüyor.

Küresel Isınma Kadar Tehlikeli Midir?

Dünyanın en büyük araştırma ajanslarından olan, Çevre Araştırma Ajansının (EIA) araştırmalar sonucu, plastik kirliliğinin oluşturacak olduğu zararın en az ilkim değişikliği kadar dünyayı tehdit edebileceği yönünde bir rapor yayınladı.

2050 yılına kadar dünya üzerinde birikecek plastik atıklarının okyanus üzerindeki balık ağırlığını “çok fazla aşabileceği” yönünde uyarı yapan EIA, ülkelere plastik üretimi ve atığını azaltmaları yönünde Birleşmiş Milletler anlaşmasının kabul edilmesi yönünde bildiri yayınladı.

Okyanuslardaki Balık Türleri Tehdit Halinde

Plastik artışının yükselmesiyle birlikte yapılan araştırmalar ve sonuçlarına göre, atıkların okyanuslara ulaşmasıyla 2050 yılında ortaya çıkacak plastik atıklarının okyanuslarda yaşayan balıklardan çok plastik atığın olması bekleniyor. Bu durum balık türlerinin yok olmasına neden olacaktır.

En Çok Atığı Üreten Ülke

Yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde en fazla atığı üreten ülkenin ABD olduğu ve 2016 yılında toplamda 42 milyon metrik ton plastik atık dünya üzerinde kalmasına neden olduğu açıklandı. Toplamda ABD’nin oluşturduğu atık miktarının tüm diğer ülkelerin iki katından ve Avrupa Birliği’ndeki 28 ülkenin toplamından bile fazla olduğu belirtildi.

Plastik Atıkların Çevreye Olan Zararı Nedir?

Plastik kirliliğinden etkilenen canlı türü sayısı yaklaşık 400’dür. 1950’den bugüne 8.3 milyar tondan fazla plastik üretildi ve bu plastiklerin %60’ı atık sahalarına veya doğrudan çevreye bırakıldı. Önlem alınmadığı sürece, plastik atıkların 2050 yılına kadar 56 milyar ton karbon salımına sebep olacağı tahmin ediliyor.

Plastik Kullanımını Azaltmak İçin Basit Öneriler
  • Pet Şişe yerine matara kullanılmalıdır.
  • Alışverişlerinizde bez çanta kullanımına özen gösterilmelidir
  • Kullan at ürünleri yerine cam ve metal ürünler tercih edilmelidir.
Plastiğe Alternatif Ürünler
  • Cam, geri dönüştürülebilir ve pratik alternatiflerin ürünler
  • Paslanmaz çelik.
  • Bambu.
  • Tahta/ odun.
  • Çömlek ve seramik.
  • Kağıt.

ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0