0

Propolis, işçi arılar tarafından bitkilerin tomurcuk, yaprak, kabuk ve çeşitli kısımlarından toplanan, reçineli ve bitki öz suyu içeren bir maddedir. Arılar bu maddeyi bası ve toraksı arasında yer alan bezlerden salgıladığı aktif enzimlerle ve polenle karıştırmaktadır. Arıların kovanlarının hijyeni ve güvenliği için ürettiği bir tür reçine olan propolis Yunanca’da giriş ve savunma gibi anlamlara gelen “pr”o ve şehir anlamına gelen “polis” kelimesinin birleşiminden oluşur.

Propolisin İçeriği Nedir?

Propolis karaağaç, meşe, çam, kestane, kavak, okaliptüs, dişbudak, huş gibi ağaçların tomurcuk, dal ve yapraklarından elde edilmektedir. İçeriğinde 180 bileşik tanımlanan propolis, %50 reçineli bileşik ve balsam, %30 balmumu, %10 aromatik yağlar ve %5 arı poleni içermektedir. Kalan %5’lik kısım ise aminoasit, B vitamini ve antibiyotik içermektedir.

Propolisin Faydaları Nelerdir?

  • Propolis, antioksidan, antitümoral, antifungal, antibakteriyel, lokalanestetik, antiviral, hepatoprotektif, antienflamatuar gibi birçok özelliğe sahiptir. Bu nedenle kanser, kalp hastalıkları, tip 2 diyabet gibi hastalıkları önlemek için gıda ve içeceklere takviye olarak kullanılmaktadır.
  • Propolis demir, magnezyum, kalsiyum, bakır ve çinko gibi minerallerin yanısıra B1, B2, C ve E vitamini kaynağıdır. Düzenli kullanımda bağışıklık sistemini güçlendiririr, vücutta bakteri ve mikrop oluşumunu engeller ve hastalıklara karşı korur.
  • Propolis hastalanma sıklığını ve antibiyotik kullanımını azaltır.
  • Propolis çocuklarda orta kulak ve solunum yolu enfeksiyonlarını önlemede destek sağlar.
  • Propolis diş çürüklerini önlemede kullanılır.
  • Propolis ağız içi yaraların ve uçukların tedavisine yardımcı olur.
  • Propolis içeriğindeki yüksek oranda flavonoid nedeniyle cilt hastalıklarına sebep olan candida ve mantar türlerine karşı koruma sağlar.
  • Propolis hücrelerin yenilenmesini sağlayarak yaraların iyileşmesini hızlandırır.
  • Propolisin cilt sağlığı üzerinde oldukça önemli etkileri vardır.
  • Yanık tedavisinde yardımcı rol oynar.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolisi kullanmadan önce doktorunuzdan teyit almalısınız. Bilinir markaların ürünlerini tercih etmelisiniz. Çocuğunuz için kullanacaksanız alkolsüz olanları satın almalısınız. Suda çözünür olarak belirtilen ürünlerin çoğu alkol ve türevlerini içerebilmektedir. Bu nedenle propolis satın alırken ambalaj üzerindeki içeriği okumalısınız.

Propolis ham bal ile karışım halinde ya da damla olarak tüketilmektedir. Propolis damla çocuklar için günlük 10 damla, yetişkinler için ise günlük 20 damla olarak alınmalıdır. Ham bal karışımı propolisi ise günde 1 çay kaşığı tüketmek yeterlidir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye