0

Protein diyetiProtein, vücudun sistematik fonksiyonları ve fiziksel gelişimi için temel gereksinimlerdendir. Yüksek protein içerikli diyet planları, kas kitlesini arttırıp yağ yakmak isteyenler için idealdir. Bu tarz diyetler özellikle vücut geliştirenler ve vücudunu şekle sokmak için kas geliştirenler tarafından yaygın olarak uygulanmaktadır.

İnsanların yüksek protein diyetlerine başvurmaları için farklı nedenler  de bulunsa da bunların büyük bir kısmı imaj oluşturmaya çalışanlardan oluşur. Yağlı görünümünden sıkılarak üçgen bir vücut sahibi olmak isteyenler tarafından mesela…Yüksek protein diyeti aynı zamanda kas dokularının kendilerini yenileme kapasitelerini arttırmak isteyenler için tavsiye edilir. Protein içeriği yüksek bir beslenme programı, her gün yüksek miktarda et tüketiminden ibaret değildir. Aşırı miktarda et tüketmenize gerek kalmadan protein alabileceğiniz pek çok besin bulunmaktadır.

Peyniraltı suyu, yüksek protein diyeti için ideal bir unsurdur; ve pastorize edilmiş ve yağı alınmış süt ürünleri bu yönden zengindir. Aşırı miktarda et tüketmek, vücuda zarar verebilecek doymuş yağ oranı yüksek bir besin olduğu için tavsiye edilmez. Doymuş yağ pek çok kardiyovasküler rahatsızlığın bir numaralı sorumlusudur.  Bu rahatsızlıkları önlemek için yüksek protein diyetinize süt ürünlerini dahil etmek yerinde olacaktır.

Proteini, soya gibi bitkisel kaynaklardan tedarik etmek de oldukça yaygındır. Yüksek miktarda protein değerlerinin yanı sıra, hiç yağ içermemesi nedeniyle kas ve kas dokularının yağ yakma süreçlerini desteklemek açısından ideal bir seçimdir. Protein diyetleri için, gerekli miktarda proteini almak için, protein karışımları, besin takviyeleri ve yüksek proteinli besinler tüketmek gibi pek çok yöntem bulunur. Ancak, fazla miktarda et tüketimi, sadece içerdiği yağ açısından değil hazmının uzun sürmesi ve dolayısıyla sindirim sistemini yavaşlatması nedeniyle de önerilmemektedir.

Protein diyetinden yüksek verim almanın yolu ise beslenme programını egzersizle desteklemekten geçer. Protein takviyelerinin tercih edilmesinin arkasında yatan neden bunların vücut tarafından kolayca hazmedilerek sindirilmesidir. Böylece protein egzersiz esnasında anında kullanılabilen bir kaynaktır. Etten alınan protein ise sindiriminin geç olması nedeniyle egzersiz esnasından kaslar tarafından kullanılamaz. Mükemmel sonuçlar alınabilmesi için, yüksek proteinli beslenme programları uzman eşiliğinde ciddi şekilde yapılan egzersizlerle desteklenmelidir.

Kas kitlenizi arttırmak ve böylece yağ yakımını hızlandırmak için hormon kullanmak yerine egzersizle desteklenmiş bir protein diyeti daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Çünkü hormonlar bazı durumlarda ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0