0

Raynaud Hastalığı (fenomeni) yada diğer adıyla reyno hastalığı, genellikle soğuk havaya maruz kalındığında, el ve ayak parmaklarında oluşan soluk maviden, kırmızıya doğru renk değişimleri ile kendini gösteren bir tür damar hastalığıdır.

Kadınlarda daha çok rastlanan bu hastalık,  damarlarının soğuk sebebiyle daralması ve kan akışını engellemesi nedeniyle oluşmaktadır ve belirtileri hastalığın şiddetine ve süresine göre değişmektedir.

Neden Olur?

Uzun süre kullanılan çeşitli ilaçların yan etkilerinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Daha çok sigara kullananlar, ağır sitres altında kalan, duygusal sendromlarını dolu dolu yaşayan ve çevresel faktörlerden etkilenerek özellikle de  soğuklardan kaynaklandığı belirtilmiştir.

Belirtileri Nelerdir?

El ve ayakların üşümesi, morarması ve  karıncalanması, soğuk ve stres durumunda belirtilerin artarak önce parmakların, sonra kulakların, en sonda  burnun  beyazlaşıp maviye dönüşmesidir. Kan akışna bağlı ortaya çıkmaktadır ve kan akışı yeniden başladığında alan kırmızılaşır ama kan akışı yavaşlamaya başladığında ise yeniden aynı sendrom belirtileri yaşanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre el ayakların üşümesi, morarması ve karıncalanmasının çok hızlı yaşandığı, bu hastalığın en belirgin belirtisi olarak kabul edilmiştir.

Nasıl Bir Tedavi Yöntemi İzlenmelidir?

Hem zihnimizi hem de bedenimizi yoran, ve derinden etkileyen sendromlardan uzak durmayı tercih etmeliyiz. Daha az sitres yapabilir veya duygularımızı kontrol altına alabilmeyi çalışmalıyız. Bunun dışında özellikle soğuk havalarda eldiven, bere ve atkımızı takmayı ihmal etmemeliyiz. Çünkü soğuğun etkisiyle de bu hastalığın belirtileri ortaya çıkmaktadır. Mümkün olduğu sürece düzenli olarak kan akışını sağlamaya özen göstermeliyiz. Yapılan araştırmalara göre, her önleme karşı hastalığın şiddeti artmaya başlarsa doktor kontrolu altında ilaç tedavisine başvurulması gerektiği belirtilmiştir.

Raynaud Tedavisi Amaçları Nelerdir?

İlk olarak bu hastalığın altında yatan sebebi bulmak ve sebebine bağlı ilaç kontrolünü almayı sağlamalıyız. Raynaud Fenomeni olarak adlandırılan hastalığın herhangi bir ilacı yoktur. Çünkü bu hastalığın yüzdeliğini, psikolojik etmenler oluşturmaktadır. O yüzden önce bu hastalığın altında yatan sebep bulunmalı sonra tedavisine başlanmalıdır. Bu sayede atakların şiddetini ve ağrısını önleyebilir,  ortaya çıkacak olan doku hasarı soruna çözüm bulabiliriz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0