0

Burun Estetiği Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği diğer adıyla rinoplasti olarak adlandırılır. Burunda meydana gelen şekil bozukluklarını gidermek ve daha sağlıklı bir yapı elde etmek için yapılır. Burun estetiği ameliyatı birçok nedenden yapılmaktadır.

Gerek sağlık gerek estetik kaygı nedeni ile operasyon yaptıranların sayısı hayli fazladır. Kemerli burun, düşük burun, geniş burun delikleri, burun küçültme gibi geniş yelpazeye sahip sorunlar nedeni ile ameliyat bazen kaçınılmaz olabiliyor.

Burun Estetigi Rinoplasti Nedir?

Burun Estetiği Olmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatı oldukça hassas bir operasyondur. Bu nedenle yüzün en dikkat çeken yeri olan burun, ayrı bir titizlik gerektirir.

 • En önemli hususlardan bir tanesi hekim seçimidir. İşin ehli ve titiz çalışan bir hekim ile bu ise başlamanız avantaj sağlayacaktır
 • Çok fazla burun estetiği ameliyatına giren bir hekim pratiklik kazanmış ve tecrübeli anlamına gelir. Bu da göz önünde bulundurulmalıdır. Bazen teknik bilmekten daha çok pratiklik önemli olabiliyor.
 • Hekiminize tam olarak ne istediğinizi kesin bir şekilde anlatmanız sürprizleri önler.
 • 3D teknoloji ile çalışan hekimlere gözü kapalı kendinizi emanet edebilirsiniz. Dijital ortamda estetik yaptırmadan yapılacak işlemi görme imkanınız olacağından kusurları rahatlıkla tespit edebilirsiniz.
 • İlk muayenede temiz ve hijyen kurallarına özen gösteren bir klinik olmasına dikkat edin. Zira temizlik konusu enfeksiyon riski ile doğrudan bağlantılıdır.
 • Hekiminizin, ne istediğinizi dikkatle dinleyip önemsediğinden emin olun.
 • Operasyon hakkında detaylı bilgi almayı, hangi işlemin kullanılacağını, olumlu ve olumsuz yönlerini detaylı öğrenin.

Burun Estetiği Çeşitleri

Burun Estetiğinde iki çeşit uygulama vardır. Bunlardan bir tanesi açık rinoplasti ameliyatı diğeri ise kapalı rinoplasti uygulamasıdır. Açık rinoplasti ameliyatı, burun deliklerinden acılan küçük kedilerle yapılmaktadır. Bu işlemin yapılma amacı hekimin rahat çalışması ve görüş acısının daha net olmasıdır. Hekim yaptığı işlemi her yönü ile rahatça takip edebilir. Yüzde en belirgin yer olan burun, en küçük kusuru bile göstermektedir. Bu nedenle hekim titiz çalışmak zorundadır. İşini şansa bırakmak istemeyenler açık rinoplasti ameliyatını tercih etmektedir.

Açık rinoplasti ameliyatının dezavantajı var mıdır? Tam olarak dezavantaj olmasa da ufak olumsuzluk diyebileceğimiz bazı noktalar vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Açık rinoplasti ameliyatında kesi olması bazen rahatsız edebilmektedir.
 • Kesilerin iyileşme süresi biraz uzun olabiliyor.
 • Kapalı rinoplasti işlemine göre ödem ve şişlik daha fazla belli oluyor.
 • Morluklar burun çevresinin daha geniş alanlarına dağılabiliyor.
 • Kapalı Rinoplasti ameliyatı, ise yine kesi vardır. Ancak bu kesiler burun deliğinin içerisinde yapılır. Böylece dışarıdan görünen bir dikiş olmaz. Avantajı, daha kısa sürede iyileşmesidir.

 

Kapalı Rinoplasti Ameliyatının Dezavantajı Var Mıdır?

Bu işlemin dezavantajı, hekimin görüş alanının dar olmasıdır. Her ne kadar teknolojiden faydalanarak yapılsa da hekim bir tık daha özenli çalışmak zorundadır. Bu işlem daha çok basit işlemlerde, küçük operasyon gerektiren hastalarda uygulanmaktadır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) hakında detaylı bilgi için, Medicana Healthpoint sitesini ziyaret edebilirsiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0