0

Ölümle Sonuçlanan Vakalar

Rota Virüsü Nedir?

Bulaşıcılık oranı en yüksek olan virüs türlerindedir. Vücutta oluşan virüs nedeniyle bağırsak enfeksiyonuna ve ishale neden olmaktadır.

Ülkemizde ve Dünya genelinde sıklıkla görülmektedir. Rota virüsü, bebeklerde ve çocuklarda ishal başlangıcının ilk nedenidir.

Her yaşta çocuğa bulaşan rota virüsü 2003 yılında 5 yaşında altındaki çocuklarda dünya gelenince 11 milyon rota virüsü saptanmıştır. 3-5 yaş arası çocuklara kolayca bulaşmaktadır.

Dünya genelinde ortaya çıkan vakaların 24 milyonu ayakta tedavi edilmiştir. 2-3 milyon vaka ise hastanede tedavileri gerçekleşmiştir.

Ölümle Sonuçlanan Vakalar Ve Sonuçları

Yapılan araştırmalar sonrası dünya üzerinde rota virüsünden ölenlerin sayısı 5 yaşının doldurmamış çocuklarda 214 binden fazla ölüme neden olmuştur.

Virüsten Korunma Yolları Nelerdir?

Rota virüsünden korunma yollarının başında en önemli kriterlerden biri olan el temizliğine verilen önem gelmektedir. Hijyen kurallarıyla bu virüsten korunmak mümkündür. Rota aşısını yaptırmak ise en önemli önlemlerden biridir.

Rota Virüsü Tehlikeli Mi?

Rota virüsünün neden olduğu enfeksiyon 2 yaşının altındaki çocuklarda daha ağır seyretmektedir. Çünkü çok şiddetli gelişen ishal ve kusma; sıvı yetmezliği ile dolaşım bozukluğuna, dolaşım bozukluğu da akut böbrek yetmezliğine, hatta ölüme bile neden olabiliyor.

Rota Virüsü Kaç Gün Sürer?

Başlıca belirtileri genellikle 48 saatten az süren kuluçka dönemini izleyen ateş, kusma ile başlar. Sık, sulu, özellikle çok kötü kokulu kansız ishal belirtilere eklenir. İshal 5 – 7 gün sürebilir.

Rota Virüsü Olan Ne Yemeli?

İshali durdurucu bir tedavi yapılmaz. Ağızdan alabilen çocuklarda bol su içirilip patates, pirinç, yoğurt, muz gibi ishale uygun diyet, anne sütü, uygun ishal formülleri önerilir. Su ve tuz kaybını yerine koyan ağızdan alınan uygun ishal solüsyonları doktor tarafından önerilebilir.

Rota virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Aşı dozlarının uygulanması şu aylarda önerilir:

İlk doz: 2 aylık

İkinci doz: 4 aylık

Üçüncü doz: 6 aylık

Çocuğunuzun ilk doz rota virüs 15 haftanın öncesinde yapılması gerekmektedir. Çocuk 8 aylık olana kadar aşısını olmalıdır. Rota virüs aşıları diğer aşılarla aynı zamanda güvenli bir şekilde verilebilir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0