0

Saç Dökülmesi ve Kellik

Saç Dökülmesi Genetik Olabilir

Eğer babanız kelse sizin de olma ihtimaliniz yüksektir. Bazılarımız bunu bir hayat gerçeği olarak kabullenirken bazılarımız kabullenemez. Yıllardır erkekler saç dökülmesi ve kelliğe bir çare bulmaya çalıştılar. Bazı durumlarda bu çaba boşunadır ama bazı erkekler için, erken yaşta karşılaşılan saç dökülmeleri daha yaşlı görünmeye neden olur ve bu nedenle saçlarını mümkün olduğunca kafalarında tutmaya çalışırlar. Erkekler, bu problemlerinde yalnız değil! Kalıtsal kellik kadınları da etkiliyor. Eskiden kadınlarda kellik çok hassas bir konuydu ve kadınlar azalan saçlarını gizlemek için peruk takmaya ve saç ekletmeye başvururdu; fakat bugünlerde daha kabul edilir bir durum.

Ailenizin diğer üyelerini gözden geçirmek hangi yaşta ne miktarda saç dökülmesine maruz kalacağınızı belirleyebilir. Bu kalıtsal özellik nesilden nesile geçer ve bu çarkın içinden çıkmanız uzak bir ihtimaldir. Erkek örneği genellikle saç çizgisinin geriye doğru çekilmesi ve sonrasında taç şekli oluşturacak küçük bir kellik bölgesinin ortaya çıkması şeklinde seyreder. Sonunda kellik bütünüyle ilerleyecek ve kafada saç kalmayacaktır. Bazılarında ise sadece saç çizgisinin geri çekilmesi ve genel bir seyrelme gözlenir ve saçın büyük kısmı hala kafadadır. Kafalarında sadece az miktarda saçları kalan erkeklerin pek çoğu bu durumda daha güzel görüneceğini düşünerek kafalarını traş ettirmektedirler. Kadınların saçları genellikle seyrelme eğiliminde olur ve saç derisi görünür hale gelebilir. Marketlerde saç dökülmelerinizi kökten çözeceğini iddia eden pek çok ürün bulabilirsiniz. Üzülerek söyleyelim ki bunların büyük çoğunluğu tamamen aldatmacadır; ve hem zamanınıza hem de paranıza yazık edersiniz. Günümüzde artık reçeteli ilaçlar da mevcut fakat yine de bir çoğuyla yeterince sonuç alamayabilirsiniz.

Kalıtsal olmayan saç dökülmesi ise tamamen farklı bir konudur. Eğer saçlarınız dökülmeye başladıysa bunun bir nedeni vardır. Bu tarz saç dökülmelerinin en yaygın nedeni Alopesi hastalığıdır. Birden bire karşılaştığınız büyük miktarda saç dökülmeleri için pek çok teori mevcut. Kalıtsal olabileceği gibi stres veya yaşam tarzınız sebep olmuş olabilir; fakat bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir gerçek neden bulunamamıştır. En rağbet gören anlayış,vücudun bağışıklık sistemindeki bir bozukluk nedeniyle kendi saç folikülleriyle savaşması sonucunda saç büyümesinin yavaşlaması veya tamamen durmasıdır. Neyse ki günümüzde Alopesi sürecini durdurabilen pek çok krem ve uygulama bulunmaktadır. Doktorunuz bunlardan sizin için en uygun olanılarını (genellikle kombinasyon şeklinde) tavsiye edebilir.

Yaşam tarzımız saç sağlığımızda önemli bir rol oynar. Pek çok insan saçlarının doğal parlaklığının olmamasından muzdarip. Bunun nedeni sigara, alkol tüketimi, yetersiz beslenme veya görünüşte masum olan saç ürünleri olabilir. Perma, fön, saç spreyleri, jöleler, köpükler, şekillendiriciler ve benzerlerinin tümü saçların uzamasını engelliyor olabilir. Eczanelerde zayıf saç ve tırnaklar için bir sürü ürünün bulunması tesadüf değil. Saç ve tırnaklar, sağlıksız yaşam tarzının ilk sinyallerini gösteren iki bölgemizdir.

Fırsatınız varken önleminizi alın, hiçbir ürün size ne kadar daha sağlıklı saçlara sahip olacağınızın garantisini veremez, bu nedenle henüz sağlıklarından birşey kaybetmeden bakımını yapmaya başlamak ilerisi için çok şeyi değiştirecektir.

Çeviri : www.acemiyim.com


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0