0

Uzun zamandır doğal bir saç açıcı olarak kullanılan limon suyu çok etkilidir. Limon suyu solüsyonunu oluşturduktan ve saçınıza uyguladıktan sonra saçlarınızı güneş ışığına tutmalısınız, bu yüzden güneş kreminizi unutmayın! Yaklaşık bir saat saçınızı güneşte tuttuktan sonra sonuçları göreceksiniz, ancak değişiklik son derece hafif olacaktır. Daha belirgin bir fark için bu işlemi üst üste birkaç kez tekrarlayın. Limon suyu doğal ve ucuz olsa da, saçların rengini açmanın en sağlıklı yolunun bu olmadığını unutmayın.

Bölüm 1. Limon Karışımını Yapma ve Uygulama

1. Üç adet taze limonu sıkın

Limonları ikiye kesin, sonra çekirdekleri bıçağın ucuyla çıkarın. Limonun yarısını bir kaseye veya ölçüm kabına sıkın. Saçınızın uzunluğuna bağlı olarak biraz daha fazla veya daha azına ihtiyacınız olabilir.

2. Bir sprey şişesine iki ölçek limon suyu ve bir ölçek saç kremi ekleyin

Limon suyunu temiz bir sprey şişesine aktarın. Şişeye az miktarda saç kremi ekleyin. Şişenin ağzını takın ve şişedeki malzemeleri karıştırmak için iyice çalkalayın.
Saç kremi yoksa onun yerine su kullanabilirsiniz. Ancak saç kremi kullanmanız daha iyi bir seçenektir çünkü limon suyu saçınızı kurutabilir ve kırılmasına neden olabilir.

3. Bir güneş kremi ile cildinizi koruyun

Sitrik asidin renk açıcı etkilerini aktive etmek için güneş ışığının gücünden yararlanacaksanız cildinizi zararlı UVA ve UVB ışınlarından koruyun.  Yüzünüz ve vücudunuz için en az 30 faktörlü iyi bir güneş kremi kullanın.
Şişeyi yanınızda taşıyın ve terlerseniz veya yüzerseniz tekrar uygulayın.

4. Saçınızın tamamının renginin açılması için karışımı saçınıza dağıtın

Saçınızın tamamına etki etmesi için karışımı tüm saçlarınıza püskürtün ve birkaç kez hafifçe tarayın. Saçınızın nemli olduğundan, ancak sırılsıklam olmağından emin olun.
Sadece saç diplerinizin, saç uçlarınızın rengini açmak veya bölgesel açık renkler istiyorsanız spreyi yalnızca bu alanlarda kullanın.
Ombre görüntüsü için spreyi saçınızın alt yarısına uygulayın.

5. Saçın bir kısmının rengini açmak için karışıma batırılmış bir parça pamuk kullanın

Karışımla ıslandığında, pamuk parçasını rengini açmak istediğiniz saç tellerinden aşağı kaydırın. Bu işlem rengi açılmış tutamlar oluşturur. Etkili sonuçlar elde etmek için birkaç uygulamaya ihtiyacınız olacağından hangi saç telleri üzerinde uyguladığınıza dikkat edin.
Aynı saç tellerine iki kez uygulamadığınızdan ve diğer saç tellerine uygulamayı unutmadığınızdan emin olmak için karışım uyguladığınız saç tellerini alüminyum folyoyla sarın.

6. Saçlarınızı 1 – 2 saat doğrudan güneş ışığına maruz bırakın

Güneş ışığının limon suyunu aktive edebilmesi için birkaç saat dışarı çıkın, bu durum renk açıcı etkileri göstermeye yarar. Karışım saçınızda kuruduğunda, sert ve biraz gevrek olmaya başlar. Bu normal! Elinizle saçınızı karıştırın, ancak saçınızı taramaya çalışmayın.

Bölüm 2. Durulama, Kremleme ve İşlemi Tekrarlama

1. Limon karışımını saçınızdan yıkayın

1 – 2 saat güneş ışığında kaldıktan sonra tekrar içeri girin. Duşa girin ve karışımı saçınızdan yıkayın. Limon suyu saçınızı çok kurutur, bu yüzden iyice duruladığınızdan emin olun.

2. Yoğun bir şekilde saç kremi uygulayın

Duruladıktan sonra saçlarınıza kökten uca kaliteli bir saç kremini yoğun şekilde sürün. Yaklaşık 10 dakika bekletin (veya üründe belirtilen kadar uzun süre). İyice durulayın.

3. Saçınızı normal şekilde kurutun ve şekillendirin

İlk uygulamadan sonra çok hafif şekilde saç renginin açıldığını fark etmeye başlayacaksınız! Saçlarınız hala biraz kuruysa nemlendirici ve şekillendirici krem gibi bir ürün uygulayın. Ayrıca uçuşan saçları yatıştırmak için saçınızın uçlarına çok az miktarda yoğun bir şekilde saç kremi sürebilirsiniz.

4. Bu işlemi arka arkaya 3 – 4 gün tekrarlayın

Limon suyu ile renk açma bir süreçtir; fark edilir etkiler elde etmek için birkaç kez tekrarlanması gerekir. Dört farklı durumda bu karışımı uygulayın ve 1 – 2 saat güneşte oturun.
Bunu arka arkaya birkaç gün boyunca yapabilir veya bir haftaya yayabilirsiniz; sizin için uygun hangisi uygunsa o şekilde yapın.
Her uygulamadan sonra saçlarınıza yoğun bir şekilde saç kremi sürün.

5. Saç renginizde küçük değişiklikler olmasını bekleyin

Yaklaşık dört uygulamadan sonra saçınızın bir ton açıldığını fark edebilirsiniz. Saçınız koyu kahverengiyse, açık kahverengi görünecektir. Açık kahverengi saçlar koyu kumral görünecek, koyu sarı saçlar açık sarı olacak ve açık sarı saçlar beyaza dönük sarıya daha yakın olacaktır . Kızıl saç ise altın rengi tutamlara sahip olacaktır. Saçlarınız siyahsa maalesef hiç fark göremeyebilirsiniz.
Limon suyu çok koyu renk saçlarda işe yaramaz
Siyah veya çok koyu saçlarınız varsa, dikkatli olun: Bazen limon suyu koyu tonların turuncumsu görünmesini sağlayabilir. Her uygulamadan sonra renk değişikliklerini takip edin.

6. Saçınıza birkaç hafta iyileşme süresi verin

Limon suyu zamanla saçınıza zarar verir. Aslında bazılarına göre limon suyu doğal olmasına rağmen çamaşır suyu kadar zararlıdır. Arka arkaya 3 – 4 uygulamadan sonra, saçınıza birkaç hafta ara verin. Renk açma etkisi hafif ama kalıcı olacaktır, bu yüzden aşamalı olarak uygulayın.
Birkaç hafta ara verdikten sonra saçınızı limon suyu ile açmaya devam edebilirsiniz. Sadece her uygulamadan sonra yoğun şekilde saç kremi sürün.

Bölüm 3. Renk Açıcı Artırıcıları Ekleme

1. Limon karışımına papatya çayı ekleyin.

Bir bardak suyu kaynatın. İki papatya çayı poşeti ekleyin ve 10 dakika demleyin. Çay poşetlerini çıkarın ve çayı sprey şişesindeki limon karışımına ekleyin. Bu spreyi öncekiler gibi kullanın.
Papatya çayı en iyi açık kahverengi veya sarı saçlarda işe yarar.

2. Bir çay kaşığı toz tarçın ekleyin

Tarçın doğal bir renk açıcı maddedir ve limon suyu spreyinin etkilerini artırabilir. Yeni solüsyon oluşturun, ardından sprey şişesine yaklaşık bir çay kaşığı toz tarçın ekleyin. İyice çalkalayın ve normalde uyguladığınız gibi uygulayın.

3. Biraz bal ekleyin

Bal doğal renk açıcıdır ve saçınızı yumuşatmaya yardımcı olur. Karışımı yaptıktan ve sprey şişesine aktardıktan sonra biraz bal ekleyin. Şişenin ağzını kapatıp iyice çalkalayın. Normalde kullandığınız gibi kullanabilirsiniz.

Kaynak: HowTo


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye