0

Sade yaşam tarzı

Sade bir yaşam tarzını benimsemek çoğu zaman özgürlük isteğiyle alınan bir karardır.  Pek çoğumuz hayatlarımızın tüketimi özendirici şeyler tarafından harcandığını hissederiz. Eski moda evlere, birkaç parça kaliteli mobilyalara ve sadece ihtiyacımız olanlara sahip olduğumuz  zamanları geride bırakarak herşeyin daha çok, daha büyük ve daha iyi olanını istemeye başladık. Eğer kendinizi artık yavaşlamaya hazır hissediyorsanız hayatınızı basitleştirin ve ev dekorasyonunuzu minimalleştirin.

İnsanlar genellikle kişisel nedenlerden ötürü sadeliği seçmektedir. Bazen sadece, geniş yaşama alanları çok pahalı olduğu için ihtiyaç duyulur. Küçük bir apartman dairesinde veya bir stüdyo dairede yaşamak dağınıklıktan kurtulmanın imkansız görünmesine neden olabilir. İhtiyacınız olan eşyaları koyacak yer bulamadığınız için duvarlar üzerinize geliyormuş gibi hissedebilirsiniz. Sevebileceğiniz sade bir yaşam için aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz.

1) Öncelikle gündelik hayatınızı işgal eden stresi azaltarak sadeleştirmeye başlayın. Fatura ödemek gibi basit bir şey can sıkıcı bir sorumluluktan hızlı ve kağıtsız bir uğraşa dönüştürülebilir. Bankaların neredeyse tamamı artık faturalarınızı sizin yerinize otomatik olarak ödeme seçeneği sunmaktadır. Makbuz, kaşe, çek vb. derdi yok! Minimum bir çabayla herşeyi halletmenin keyfini çıkarın.

2) Evinizdeki aşırılıklardan kurtulmak size daha fazla özgürlük getirebilir. Bir eşyayı saklamaya ya da satın almaya karar vermeden önce daima şunları göz önünde bulundurun : Daha küçük ve işe yarar bir modeli kullanılabilir mi veya gerçekten de istediğiniz şey o mu? Muhafaza edilmesi gereken gerçek şeyler yerine duygusal gerekçelerle saklamayı tercih ettiğimiz tüm o koleksiyon karışıklığından kurtulabiliriz. Tüm o kalabalığı bir anıya sahip oldukları için saklıyorsanız bunun yerine onların fotoğraflarına bakarak anmaktan da mutluluk duyacaksınızdır. Özgürlük ve sizde bağımlılık yapan ortamınızın kontrolü hayatınızın diğer yönlerini basitleştirmede size yardımcı olacaktır.

3) Küçük yerlerde yaşayan pek çok insan için depolama bir problemdir. İki katlı mobilyalardan depolama amacıyla yararlanmak, ekstra yer kullanmanıza gerek kalmadan eşyalarınızı saklamanız için harika bir yoldur. Bir gömme dolap kullanmak ise sahip olduğunuz alandan en iyi şekilde yararlanmanın başka bir yoludur. Evinizdeki tüm dikey alanlardan faydalanabilirsiniz; fakat bir gömme dolap ile daha da muazzam bir farklılık yaratabilirsiniz. Farklılık yaratmanın başka bir yolu da gömme dolabınızda, iki-üç kat kullanılabilen ve yerden tasarruf sağlayan pratik askılar kullanmaktır. Böylece, giysilerinizin koordinasyonunu sağlayarak, dışarı çıkmak veya işe gitmek için hazırlanma sürecinizi de basitleştirmiş olacaksınız. Giymek istediğiniz pantolana uyacak bir t-shirt arama derdine son! Buna benzer evinizde yerden tasarruf sağlama yöntemlerini kullanarak daha önce hiç olmadığı kadar organize edilmiş sade bir yaşam  alanına sahip olabilirsiniz.

Çeviri : www.acemiyim.com


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0